Krajowa mapa zagrożeń. Co to jest i jak działa?

14.07.2023   Autor: Redakcja
780---986
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które ma ułatwić możliwość zgłaszania nieprawidłowych zachowań, które zdarzają się cyklicznie w danym miejscu.

Dzięki krajowej mapie zagrożeń można w łatwy sposób zgłosić występowanie wykroczeń lub innych niepożądanych zachowań, które dzieją się cyklicznie i nie wymagają natychmiastowego podjęcia interwencji. Informacja ta trafia do właściwej komórki policji, która będzie weryfikować zgłoszenie i kontrolować wskazane miejsce, aż do momentu ustania zagrożenia. Należy jednak pamiętać, że narzędzie KMZB nie służy do zgłaszania pilnej interwencji – w tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Jak KMZB działa w praktyce?
 
  1. Najpierw należy wejść na stronę KMZB, zapoznać się z regulaminem, zaznaczyć na mapie lokalizację zagrożenia, dodać zgłoszenie (przycisk "+" w lewym dolnym rogu ekranu), wybrać jego kategorię oraz dokonać opisu, do którego można dołączyć również załączniki. Opis zgłoszenia powinien być jak najbardziej szczegółowy i zawierać dni, a nawet godziny, kiedy zagrożenie się pojawia lub jest szczególnie uciążliwe. 
  2. Po dodaniu zgłoszenia trafia ono do konkretnej jednostki lub komórki, która rozpoczyna proces weryfikacji. Funkcjonariusze będą pojawiać się we wskazanym miejscu, aby sprawdzić czy dochodzi tam do wskazanych zachowań lub incydentów.
  3. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia, funkcjonariusze podejmą interwencję i będą kontrolować zgłoszone miejsce, aż do wyeliminowania zagrożenia.

Za pomocą KMZB można zgłosić między innymi:
  • zakłócenia ciszy nocnej,
  • akty wandalizmu,
  • spożywanie alkoholu w miejscach publicznych lub zażywanie środków odurzających,
  • grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją,
  • wykroczenia drogowe lub niewłaściwą infrastrukturę drogową.
 
Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa i przekonuje, że jest to narzędzie, dzięki któremu anonimowo i w łatwy sposób możemy zasygnalizować zagrożenia, które występują w naszej okolicy.

TU link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. A szczegółową instrukcję sposobu dodawania zgłoszenia znaleźć można TUTAJ.

fot. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa/zrzut ekranu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group