Czym jest światło niebieskie emitowane przez ekrany cyfrowe?
Światło niebieskie emitowane przez ekrany cyfrowe może mieć wieloaspektowy wpływ na ludzki organizm. Przykładowo oddziałuje na rytm biologiczny i samopoczucie, a także może powodować pewnego rodzaju pobudzenie. Najczęściej jednak kwestię światła niebieskiego porusza się w kontekście zdrowia oczu. Może ono bowiem prowadzić do uszkodzeń siatkówki oka, na co szczególnie narażeni są pracownicy umysłowi, studenci, uczniowie itd. Warto zastanowić się nad tym, jak profilaktycznie chronić swoje oczy i zmniejszać ryzyko uszkodzeń narządu wzroku, korzystając systematycznie z konsultacji z dobrym i doświadczonym okulistą w Krakowie.
Uszkodzenia siatkówki
Trzeba zaznaczyć, że światło niebieskie w całości przenika przez narząd wzroku aż do dna oka. Tam następnie jest wchłaniane przez melaninę, przez melanocyty i hemoglobinę. Do uszkodzenia dochodzi w momencie, gdy długość fali i czasu ekspozycji na światło znacznie przekracza możliwości obronne narządu wzroku pod kątem jej wchłaniania. W takiej sytuacji ma miejsce przegrzanie tkanek i wymuszenie chemicznych reakcji organizmu, co skutkuje uszkodzeniami w obrębie siatkówki.
To niezwykle ważne, by ograniczać wpływ światła niebieskiego na oczy, ponieważ uszkodzenia, jakie powoduje, mogą mieć charakter trwały i niewyleczalny. Regeneracja może wystąpić, jednak w bardzo niewielkim stopniu.
Warto dodać, że uszkodzenia mogą mieć charakter stopniowy. Niekoniecznie od razu traci się wzrok lub zauważa się jego nagłe pogorszenie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że światło emitowane przez ekrany cyfrowe może powodować przyspieszone żółknięcie soczewki, uszkodzenia receptorów i tym samym postępujące starzenie się siatkówki.
Cyfrowe zmęczenie oczu
Światło niebieskie emitowane przez ekrany cyfrowe, czyli wysokoenergetyczne światło widzialne, bardzo mocno nadwyręża narząd wzroku. Z tego też powodu po stosunkowo niedługim czasie można doświadczyć wrażenia suchego oka, podrażnienia, rozmazanego widzenia. Konsekwencją nadmiernej eksploatacji oczu na ekrany cyfrowe jest z kolei ból głowy.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Długotrwałe korzystanie z ekranów cyfrowych może powodować również AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Na rozwój tej choroby ma wpływ omawiane fototoksyczne światło niebieskie. Pośrednio światło niebieskie powoduje bowiem powstanie w obrębie oka stresu oksydacyjnego, który odpowiedzialny jest za uszkodzenia komórek znajdujących się w fotoreceptorach.
Zespół suchego oka
Wpatrywanie się w ekrany cyfrowe jest także przyczyną tak zwanego zespołu suchego oka. To powoduje, że wiele osób mruga rzadziej. To z kolei skutkuje redukcją filmu łzowego niezbędnego do nawilżenia oka. Borykając się z tym problemem, należy się liczyć z faktem, iż osłabione oko jest jeszcze bardziej podatne na omawiane schorzenie i wzmaga jego objawy.
Pozostałe dolegliwości, jakich można się spodziewać
O ile umiarkowany kontakt ze światłem niebieskim jest wskazany, tak w nadmiarze może powodować jeszcze inne problemy zdrowotne bezpośrednio i pośrednio związane z narządem wzroku. Należy tutaj wskazać jeszcze podrażnienie oczu, pieczenie, zaburzony proces produkcji melatoniny, co z kolei dereguluje ciśnienie krwi.
Należy pamiętać, że światło niebieskie emitowane przez ekrany cyfrowe jest także jedną z przyczyn pogłębiającej się krótkowzroczności. Dlatego to ważne, by odpowiednio zadbać o swój wzrok. W ten sposób można uniknąć uszkodzeń, które w dużym stopniu są nieodwracalne i mogą być przyczyną dalszych problemów zdrowotnych, nie tylko związanych ze wzrokiem.