Ergonomia w biurze: Klucz do efektywności i zdrowia pracowników

22.08.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Zastosowanie się do zasad ergonomii podczas urządzania biura powinno być jedną z najważniejszych kwestii dla wszystkich właścicieli firm. Ergonomiczne meble są niezbędne do tego, by pracownicy mieli zapewnione wygodne oparcie dla kręgosłupa oraz mogli w pełni poświęcić się powierzonym im zadaniom. Specjaliści wskazują, że ergonomia w biurze to absolutny klucz do efektywności i zdrowia pracowników.

Ergonomia - definicja pojęcia

Ergonomia to pojęcie, które wywodzi się z języka greckiego - (εργον – 'praca' i νομος – 'prawo'). Twórcą tego terminu był Wojciech Jastrzębowski, słynny pedagog i przyrodnik. W myśl jego definicji ergonomia to "nauka o używaniu nadanych człowiekowi sił i zdolności". 

W dzisiejszym rozumieniu o ergonomii mówi się przede wszystkim w kontekście wykorzystania jej w codziennej pracy. Jest to nauka interdyscypilnarna, która skupia się na tym, aby warunki pracy były możliwie najbardziej wygodne i komfortowe dla pracowników. Celem ergonomii jest zapewnienie pracownikom komfortu, co z kolei skutkuje tym, iż są oni lepiej zmotywowani do swojej pracy, zaś to niesie pozytywne konsekwencje dla firmy. 

Na czym polega ergonomia w biurze? 

Zastosowanie się do zasad ergonomii może polegać na kilku kwestiach. Przede wszystkim sprowadza się to do zapewnienia pracownikom odpowiednich mebli, które spełniają wytyczne w tym zakresie - chodzi tutaj o fotele gabinetowe, krzesła konferencyjne, biurka i wiele, wiele innych. 

Mianowicie: ergonomiczne fotele  biurowe są projektowane w taki sposób, aby gwarantować użytkownikowi możliwie najbardziej optymalne wsparcie dla kręgosłupa. Są one wyposażone w regulowane oparcie, dzięki czemu można dostosować je do naturalnego kształtu kręgosłupa, co skutkuje tym, iż łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę ciała. Pracownicy, którzy nawet przez kilka godzin siedzą na takim krześle, znacznie rzadziej uskarżają się na bóle pleców. 

Ergonomiczne fotele biurowe są też wyjątkowo wygodne - tego typu mebel z łatwością można dostosować do własnego ciała i indywidualnych potrzeb. Posiadają one miękkie i doskonale wyprofilowane siedzisko czy podłokietniki. 

Ergonomiczne biurka to z kolei takie, które mają optymalną wysokość dostosowaną do potrzeb danej osoby, posiadają wystarczająco dużo miejsca na gromadzenie dokumentów (szafek i szuflad).

Pozytywny wpływ ergonomii na zdrowie pracowników

Stanowiska pracy zaprojektowane w myśl ergonomii niosą za sobą wiele pozytywnych konsekwencji dla pracowników. Przede wszystkim, ergonomia jest doskonałym sposobem na ograniczenie ryzyka występowania chronicznego stresu wśród pracowników. Pracownicy są zrelaksowani i odprężeni, dlatego prawdopodobieństwo pojawiania się sytuacji stresowych jest mniejsze. 

Ergonomiczne stanowisko pracy przyczynia się też do ogólnej poprawy samopoczucia. Właściwie dopasowane stanowisko pracy skutkuje także tym, iż pracownicy są lepiej zmotywowani, wydajniejsi, co jest też dobrą sytuacją dla przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy pracownicy i dyrektorzy mają zapewnione ergonomiczne fotele gabinetowe i biurka, są też mniej podatni na wypalenie zawodowe.

Przeczytaj więcej o: ergonomia , ergonomia w biurze, biuro,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group