Przypomnijmy, że został niespełna miesiąc na wyposażenie bankomatów w system barwienia banknotów na wypadek kradzieży. Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie 23 września. Do nowych przepisów trzeba przystosować 40 proc. wszystkich bankomatów w Polsce, czyli około 8,4 tys. urządzeń.
Gigantyczne koszty
Miłosz Gołębiewski z Planet Cash w rozmowie z TVN24 zapewnił, że firma już zaczęła przystosowywać swoje urządzenia do nowego prawa. Będzie to kosztowało ok. 25 mln zł.
– Już na tym etapie zdecydowaliśmy się na deinstalację niektórych bankomatów – zapowiedział.
I dodał, że „na pewno zmniejszy się liczba instalowanych nowych urządzeń”. Potwierdził też, że na pierwszy ogień mogą pójść bankomaty w mniejszych miejscowościach.
Jak firmy wprowadzają w życie nowe przepisy?
W Polsce działa teraz ponad 21 tys. bankomatów. Firma IT Card pod marką Planet Cash ma ich około 4,5 tys. Koszt zainstalowania systemu barwienia banknotów w jednym bankomacie wynosi 20 tys. zł. Nowe urządzenia kosztują dwa razy tyle (40 tys. zł).
A kradzieży jest coraz mniej
Czy taka operacja na bankomatach była konieczna? Czy skala napadów na te urządzenia i kradzież gotówki jest aż tak poważna? W ocenie Krzysztofa Kołodziejczyka, wiceprezesa Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki (POFOG), okradanie bankomatów jest coraz mniej popularne.
– Cztery lata temu atak zdarzał się średnio co 2-3 dni. Obecnie dzięki skuteczności policji i systemom zabezpieczającym te urządzenia jest ich niewiele – podkreślił w rozmowie z „Super Expressem”.
Również i on nie ma wątpliwości, że wysokie koszty wyposażania bankomatów w nowy system zabezpieczający spowodują, że wiele bankomatów zniknie, bo są nierentowne.
Fot. iStock
Komentarze
Zobacz także