Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile powstała 1 stycznia 1978 roku. W tamtym czasie obejmowała swoim obszarem teren czterech województw pilskiego, poznańskiego, słupskiego oraz koszalińskiego. Tworzyło ją 14 nadleśnictw. Na samym początku swej działalności RDLP w Pile musiało uporządkować gospodarkę leśną na obszarze ponad 300 tysięcy hektarów, co owym czasie było nie lada wyczynem, przede wszystkim ze względu na braki sprzętowe.
- Jak ja przyszedłem i zacząłem pracować to była jedna Piła na trzech, czterech robotników. Dopiero później piły mechaniczne się wdrażały. W coraz większym zakresie. I to już był znaczny postęp - wspominał Bronisław Niemiec, emerytowany pracownik RDLP w Pile.
Gospodarowanie zasobami leśnymi mimo upływu lat nie zmienia się. Tak było ponad 40 lat temu, tak jest i teraz w pilskich lasach. Priorytetem jest zrównoważona polityka leśna, czyli nic innego jak pozyskiwanie drewna w taki sposób, aby nie zmniejszać jego zasobów. Bardzo ważne dla leśników jest także dbanie o zachowanie różnorodności biologicznej. Wcześniej i teraz robi się to podobnie. Największa różnica polega na tym, że obecna praca wsparta jest nowoczesną technologią.
- Innowacyjność, drony, geomatyka. Mamy na szkółce robota, który jest obsługiwany zdalnie. W tym kierunku będziemy szli i myślę, że generalnie polskie leśnictwo, światowe leśnictwo będzie w tym kierunku podążało - powiedział Bartosz Michał Bazela, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.
- My mamy swoje kodeksy, swoje postępowania. Świetnie wiemy, jak robić, jak wykonywać tą pracę w terenie. Wykształcona kadra, to jest bardzo ważne. To są ludzie z wyższym wykształceniem. Renomowane nasze uczelnie trzy, czyli Warszawa, Poznań, Kraków - mówił Józef Kubica, dyrektor generalny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Uroczyste obchody rocznicy RDLP w Pile były jednocześnie okazją do uhonorowania zmarłego w 2019 roku ministra środowiska profesora Jana Szyszki. Powstała tablica pamięci, a Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek nosi od teraz imię profesora.
- Dla nas jest niezwykle ważne, że ten ogromny dorobek, on jest naprawdę duży. Nie tylko na skalę Polski, ale międzynarodową. Że on nie gdzieś zapomniany, że będzie ta edukacja, że będzie tu młodzież, również ludzie dorośli. Żeby poznawali, żeby mieli tą właściwą wiedzę opartą na nauce, nie ideologii - powiedziała Krystyna Szyszko, wdowa po ministrze Janie Szyszko.
Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek powstało w 2018 roku. Jest to miejsce wyposażone w nowoczesne technologie multimedialne, które umożliwiają zwiedzającym atrakcyjne i widowiskowe poznanie wiedzy o lesie, leśnictwie i procesach przyrodniczych.