Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała dla spółki KGHM Polska Miedź S.A. decyzję zasadniczą dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora VOYGR amerykańskiej firmy NuScale (technologia preferowana) na terenie gminy Lubasz oraz Wieleń w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Miedziowa spółka ma tam wybudować modularną elektrownię jądrową o mocy 462 MW, składającą się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW.
Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Jej uzyskanie pozwoli KGHM o ubieganie się o uzyskanie szeregu kolejnych ustaleń administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę, niezbędnych do budowy elektrowni. – W przypadku zaangażowania w energię jądrową mamy silne wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych a teraz akceptację Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To ważne, bo wprowadzenie w naszym kraju technologii jądrowej, opartej na małych modułach, to również wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarki – powiedział w wypowiedzi dla mediów Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź S.A.
Teraz za sprawą miedziowej spółki sprawa powraca. Choć jak zaznacza wójt na oficjalnej stronie internetowej gminy - obecne działania to bardzo wstępna analiza ewentualnej przydatności terenów do realizacji tego typu przedsięwzięcia. Jednak wydanie decyzji zasadniczej oznacza, że inwestor może zacząć przeprowadzać konsultacje społeczne z mieszkańcami. - Dlatego w najbliższym czasie zostanie ustalona data i miejsce spotkania potencjalnych inwestorów ze społeczeństwem. Prawdopodobnie nastąpi to jeszcze w październiku tego roku - dodaje wójt.
fot. media.kghm.com/pl/informacje-prasowe
Komentarze
Zobacz także