Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała, na jakich kartach będziemy oddawali swoje głosy, wybierając posłów, senatorów i odpowiadając na pytania referendalne.
Trzy karty do głosowania
Otóż dostaniemy 3 jednostronicowe karty. PKW określiła ich rozmiary oraz inne wymogi formalne. Jedna z kart będzie zawierała listę kandydatów do Sejmu, druga do Senatu. Każda karta musi być opatrzona pieczęcią okręgowej komisji wyborczej i zawierać instrukcję, jak oddać ważny głos.
Pełna lista kandydatów w wyborach do Sejmu w pilskim okręgu wyborczym
Jeśli chodzi o trzecią kartę z pytaniami referendalnymi, to wyborcy mogą ją pobrać, ale nie muszą. Ci, którzy nie chcą uczestniczyć w referendum, mogą odmówić jej przyjęcia. Podczas okazywania dowodu wystarczy poinformować o tym członka komisji wyborczej. Ta decyzja – podkreślmy – nie będzie miała żadnego wpływu na nasz udział w wyborach do Sejmu i Senatu.
Karty wyborcze w alfabecie Braille'a
Osoby niewidome oraz niedowidzące w trakcie głosowania będą mogły skorzystać ze specjalnych nakładek na karty wyborcze w alfabecie Braille'a. PKW ustaliło ich wzór, jaki będzie obowiązywał podczas wyborów 15 października.
Przypominamy
Żeby oddać ważny głos, należy umieścić znak „X” przy wybranym nazwisku (według Kodeksu wyborczego – dwie linie przecinające się w obrębie kratki). Można wybrać wyłącznie jednego kandydata.
Po umieszczeniu „X” w kratce przy wybranym kandydacie trzeba złożyć kartę i wrzucić ją do urny.