Po napaści Rosji na Ukrainę polska armia się rozrasta. Ministerstwo Obrony Narodowej chce by Polskie Wojsko liczyło 300 tys. zawodowych żołnierzy. Rząd kupuje nowy sprzęt. Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych Apache. Inwestujemy także w tureckie drony Byraktar. Do tego dochodzą czołgi, haubice, samoloty bojowe i wiele innych. Na ten sprzęt potrzeba jednak także nowych baz.
- Także w tym pasie, nie tylko na wschodzie, ale także w centralnej Polsce, Wielkopolsce w tym Wielkopolsce północnej. Zapadła teraz decyzja o skierowaniu tutaj rekonesansu. Były tutaj rekonesanse, trwają prace analityczne w Resorcie Oborny Narodowej. Były też spotkania z lokalnym samorządem. To znaczy, że te prace są zaawansowane - powiedział Marcin Ociepa, wiceminister Obrony Narodowej.
- Trzeba oddać, że ta współpraca między samorządem, a Ministerstwem Obrony Narodowej jest bardzo poprawna. Myślę, że to też przyczynia się do tego, czy potem decyzje zapadną pozytywne czy też nie, bo ta współpraca jest - mówił Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Wiadomo, że plany MON-u obejmują tylko część lotniska. Dalsza działalność aeroklubu nie jest zagrożona. Tak samo jak plany te nie będą kolidowały z tworzoną wokół lotniska strefą przemysłową. Piła właśnie otrzymała 49 mln złotych na drugi etap jej przebudowy.