Grypa. Teraz jest najlepszy czas na szczepionkę

19.10.2023   Autor: Artur Maras
1282---292
Gorączka, kaszel i bóle mięśni – to pierwsze objawy grypy. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, lekarze zalecają profilaktyczne szczepienia. Mają one chronić nie tylko przed zachorowaniem, ale także przed groźnymi dla życia powikłaniami.

W Polsce na grypę szczepi się zaledwie około 4 proc. społeczeństwa. To bardzo niski wskaźnik. Dla porównania, w krajach zachodnich odsetek osób, którym podano szczepionkę wynosi nawet 70 proc.

Jak przekonują lekarze, z grypą nie ma żartów i nie należy jej bagatelizować. W szczególności powikłań, które może powodować.

– W postaci zaostrzeń chorób przewlekłych, bądź pojawienia się nowych chorób przewlekłych czy to układu oddechowego, chorób układu krążenia, nerek, powikłań neurologicznych, niestety duże ryzyko poronień u kobiet ciężarnych, a nawet do zgonu włącznie – ostrzega lek. med. Weronika Szewczyk-Szymkowiak, pediatra.

Według meldunków epidemiologicznych Polskiego Zakładu Higieny, w sezonie grypowym 2022/2023 odnotowano ponad 4 mln przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Dlatego medycy niezmiennie zachęcają do profilaktycznych szczepień.

– Zapobiegają zachorowaniu na grypę w grupie od 40 do nawet 70 proc. osób zdrowych poniżej 65. roku życia, a co za tym idzie również niwelują duże ryzyko powstania powikłań pogrypowych – podkreśla lek. med. Weronika Szewczyk-Szymkowiak.

Szczepienia przeciwko grypie zalecane są szczególnie dla...

– Dla wszystkich osób powyżej 65. roku życia, dla wszystkich osób z przewlekłymi schorzeniami – mówi lek. med. Weronika Szewczyk-Szymkowiak.

A także dla kobiet ciężarnych oraz dzieci i młodzieży. Dla tych wszystkich grup szczepionka w tym sezonie jest bezpłatna. Pozostali mogą ją kupić z 50 proc. refundacją. Oznacza to jednorazowy wydatek około 25 zł. Receptę wystawia lekarz. Szczepienia wykonują przychodnie oraz niektóre apteki. Szczepionek na razie jest pod dostatkiem.

– Mogą do nas przyjść i my od razu ich zaszczepimy, czyli wykupią receptę, poczekamy 10-15 min, aby szczepionka była delikatnie cieplejsza, żeby pacjentów nie bolało przy szczepieniu i podajemy szczepionkę, oczywiście przy wcześniejszym sprawdzeniu czy pacjent ma odpowiednią temperaturę i czy nie ma żadnych przeciwwskazań – tłumaczy mgr farm. Jan Hoffman, farmaceuta.

Na grypę najlepiej zaszczepić się właśnie teraz, czyli jesienią. Po podaniu szczepionki odporność rozwija się w ciągu dwóch, trzech tygodni i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group