Analizy przeprowadzone przez ekspertów z Obserwatorium.biz wskazują, że jeśli 90 proc. korespondencji administracji publicznej przyjmie formę elektroniczną, to oszczędności sięgną nawet ponad 2,3 mld zł rocznie. To dobra informacja, przeciwnie do rosnących zagrożeń związanych z bezpieczeństwem korespondencji.
W odpowiedzi na te obawy eksperci podkreślają potrzebę kampanii edukacyjnych prowadzonych przez administrację publiczną oraz dostawców usług, które pomogą wyjaśnić działanie systemu i rozwiać wątpliwości. E-Doręczenia to innowacyjny sposób wymiany korespondencji, który ma zastąpić dotychczasowe listy polecone oraz inne formy korespondencji papierowej wersją elektroniczną.
Jak poinformował Portal Samorządowy, od 10 grudnia 2023 roku obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych będzie miało ponad 80 tys. urzędów: wszystkie organy administracji publicznej i samorządowej. Do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych będą zobligowane także osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, czyli m.in. notariusz czy adwokat, a także nowi przedsiębiorcy wpisani do KRS.
fot. Canva
Komentarze
Zobacz także