Wystawa nosi tytuł „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. W prezentacji zobaczyć będzie można m.in. dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedną z roku 1948, drugą z lat 70.
Roman Zaranek i jego syn Andrzej fotografowali miasto przez 80 lat. W ich archiwum znajdują się zdjęcia pokazujące m.in. ruiny Piły zaraz po wojnie, odgruzowywanie miasta, budowę pierwszych bloków i nowych osiedli. Ale też zdjęcia dokumentujące ważne dla Piły wydarzenia. Między innymi: odbudowę domu Stanisława Staszica i otwarcie go po remoncie, wizytę w Pile kardynała Stefana Wyszyńskiego, budowę mostu Krzywoustego, czy kolejowego wiaduktu, a także z procesji Bożego Ciała, pochodów 1-majowych, uroczystości miejskich, pierwszych Dni Piły, wydarzeń kulturalnych i sportowych.
Fotografie na wystawie zostały podzielone na dwie tematyczne części i będą prezentowane w dwóch salach Galerii – w pierwszej pokazana zostanie Piła w latach 1946 – 1989 i jej architektura, budynki, widok tuż po wojnie i w latach późniejszych, w drugiej – ludzie i wydarzenia tych lat.
Gościom spotkania przedstawione zostaną także dwie animacje video-art. pt. „Piła na osi czasu: 1946 – 1989 – 2023”, prezentujące 10 wybranych miejsc w Pile, placów i ulic, od lat zaraz po wojnie do współczesności. Animacje pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze miasto, jak powstawało z powojennych gruzów.
Wystawę będzie można oglądać w dniach od 27 października do 13 listopada 2023 r. BWA przy ul. Okrzei w Pile. Wernisaż odbędzie się 27 października (piątek) o godz. 11.00.