Zmiany u lekarzy rodzinnych
27.10.2023 Autor:
Artur Maras
Pacjenci odczują zmiany m. in. w gabinecie lekarza rodzinnego. W kilku przypadkach lekarze pierwszego kontaktu będą mogli zlecać badania bez konieczności odsyłania pacjenta do specjalisty.
- Tutaj chodzi o testy alergiczne. To są badania immunoglobulin i taka możliwość pojawi się w listopadzie. Dodatkowo te poradnie, które realizują opiekę koordynowaną, będą miały możliwość skierować pacjenta na tomografie komputerową w dziedzinie kardiologicznej - tłumaczy Mikołaj Woźniak z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
W celu wykluczenia lub potwierdzenia choroby wieńcowej. To nie koniec zmian. Skróci się ważność recept. Dotyczy to szczególnie pacjentów przewlekle chorych. Od listopada mimo przepisania rocznej recepty, będą mogli oni zrealizować receptę najwyżej na cztery miesiące, czyli 120 dni leczenia. To pokłosie m. in. darmowych leków dla seniorów.
- Dla zachowania dostępności leków jest to z założenia dobra informacja. Wyobraźmy sobie, że pacjenci seniorowi mając leki bezpłatne chcieli chociaż w 50 proc. zrealizować recepty, to byłby po prostu dramat, jeżeli chodzi o dostępność - przekonuje Kordian Dryka, farmaceuta.
Od listopada leki psychotropowe, w tym popularne leki nasenne jak choćby relanium, lekarz może wystawić tylko na recepcie elektronicznej. I co ważne tylko po fizycznej wizycie pacjenta w jego gabinecie.