Archipelag składa się z 13 głównych wysp o powierzchni od 14 do 4588 km², 6 mniejszych wysp oraz ponad 100 wysepek i skał. Niemal 97% powierzchni archipelagu zajmuje Park Narodowy. W roku 1978 wyspy, a w 2001 otaczające je wody przybrzeżne, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oficjalnie na wyspach żyje 25 tysięcy mieszkańców, ale nieoficjalne szacunki sugerują, że może to być nawet 40 tysięcy, mimo że liczba mieszkańców jest ściśle kontrolowana ze względu na ograniczoną pojemność wysp. Policja raz do roku przeprowadza kontrole, aby wyłapać nielegalnych mieszkańców i deportować ich na kontynent.
Mimo to ilość turystów odwiedzających wyspy i przynoszone przez nich pieniądze przyciągają Ekwadorczyków pragnących skorzystać z możliwości zarobku. Państwo Ekwador pobiera opłaty za wjazd i kartę migracyjną w wysokości 100 USD i 20 USD odpowiednio. Jednak ta cena jest jak najbardziej uzasadniona, biorąc pod uwagę możliwość podziwiania unikalnych widoków, których nie znajdziemy gdzie indziej.
Nawiasem mówiąc, to, co próbuję przekazać za pomocą poniższych zdjęć, nigdy nie odda prawdziwego ducha tego wyjątkowego miejsca. Czasami może wydawać się, że widoki są powtarzalne, monotonne i jednostajne, ale warto pamiętać, że to nie ludzie, a zwierzęta są prawdziwymi królami tej krainy, a 97% z 8 tysięcy km2 lądu jest Parkiem Narodowym, do którego nie mamy wstępu.
Oprócz żółwi, na wyspach można spotkać iguany morskie i lądowe, które są jak smoki naszych czasów, a także kraby, uszatki, lwy morskie, pingwiny, głuptaki niebieskonogie, fregaty i pelikany.
Galapagos oferuje unikalne krajobrazy, od lasów opuncji do pustych terenów i wulkanicznych skał ozdobionych ptasimi odchodami. To wszystko jest królestwem zwierząt.
fot. Grzegorz Bogdański
Komentarze
Zobacz także