Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w wałeckim szpitalu. Tym samym osoby będące w kryzysie mogę liczyć na bezpłatną i szybką pomoc specjalistów od psychologii i psychiatrii.
Centrum działa od września i obejmuje swoim zasięgiem powiat wałecki i choszczeński. Specjalistom zależy na tym, aby jak najwięcej pacjentów miało opiekę psychiatrów, bez konieczności umieszczania ich na oddziale zamkniętym.
- Chodzi o stygmatyzację chorych psychicznie. I oto, aby takich pacjentów uspołeczniać, a środowisko ma na celu by ten pacjent wyszedł do ludzi - wyjaśnia kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Wałczu Dorota Chuchro.
Centrum Zdrowia Psychicznego zapewnia opiekę tylko dorosłym pacjentom, powyżej 18 roku życia. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Jeśli jednak pacjent nie chce się leczyć, to do poradni może go zgłosić rodzina lub ktoś ze znajomych. Wówczas specjalista musi sprawdzić zasadność takiego zgłoszenia. Mają na to tylko 72 godziny.
- W tym czasie pacjenta musimy zabezpieczyć. Czyli przekazujemy go do poradni
zdrowia psychicznego, do psychologa lub kierujemy bezpośrednio do psychiatry - mówi koordynatorka opieki Centrum Zdrowia Psychicznego w Wałczu Agnieszka Ziółkowska.
Jeśli pacjent zostanie zarejestrowany, ale nie zgłosi się do poradni to wtedy trafi do niego Zespół Leczenia Środowiskowego. Składa się on z psychiatry, psychologa, lekarza, pielęgniarki oraz pracownika socjalnego. Gdy specjaliści uznają, że pacjent nie wymaga pilnej interwencji, to zostaje skierowany do Poradni Zdrowia Psychicznego lub lekarza rodzinnego z zaleceniami zastosowania leków, a także psychoterapii czy psychoedukacji. Natomiast osoby z poważnymi zaburzeniami trafiają na oddział i poddane są terapii farmakologicznej, następnie...
Centrum Zdrowia Psychicznego udziela też wsparcia rodzinom pacjentów. Tak aby bliscy uczestniczyli w leczeniu, by chory mógł wrócić jak najszybciej do normalnego życia.