Okrąglak po remoncie. Teraz będzie służył dzieciom i seniorom
22.11.2023 Autor:
Artur Maras
To dawne przedszkole, klub modelarski, a w ostatnim czasie jadłodajnia oraz ogrzewalnia dla bezdomnych.
- Nadużywających alkoholu. Najczęściej byli to tacy ludzie z własnego wyboru. Tak tu było zanieczyszczone. Myśmy jak tu mieszkali i jak wychodziło się z psem na spacer to mieliśmy tu butelki, śmieci, wszystko. Długie lata ubolewałam, że tu się marnuje tak cudne miejsce - przyznaje Kazimiera Kwasiborska, mieszkanka osiedla.
Bo potem Okrąglak przez lata stał pusty i niszczał. Sytuacja zmieniła się, kiedy miasto dostało ponad 3 mln zł z Funduszy Norweski na jego generalny remont.
- Prace dotyczyły w zasadzie wszystkich elementów budynku. Począwszy od piwnic, fundamentów, poprzez elewację, tynki, wymianę wszystkich instalacji, podłączenie budynku do sieci MEC. I tak naprawdę nie ma chyba elementu w tym budynku, który nie został albo wymieniony na nowy, albo odrestaurowany - wyjaśnia Daniel Tomczyk, dyrektor MZGM w Pile.
Prace remontowe rozpoczęły się w maju. Miały potrwać do końca wakacji.
- Na etapie remontu dachu, okazało się, że cała więźba jest na tyle skorodowana i zniszczona, że należało ją całą wymienić. Stąd też blisko dwumiesięczne opóźnienie we wszystkich pracach - dodaje dyrektor MZGM.
Teraz budynek wygląda jak nowy. Został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Są tu nowe toalety oraz kuchnia. Powstały także sale i salki do zajęć.
- Przez wiele lat mieszkałam tutaj na tym podwórku. Tutaj w okolicach tego Okrąglaka chodziłam z moimi dziećmi na kocyk. Teraz jest to bardzo interesujący budynek przepięknie odnowiony. Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że wraz z Nadnoteckim UTW będę korzystać - zapewnia Maria Baraniecka, dawna mieszkanka osiedla.
Bo nowe przeznaczenie Okrąglaka to integracja i edukacja.
- Założenia projektu są takie, że korzystają seniorzy i dzieci i młodzież i wszyscy chętni mieszkańcy Piły i okolic. To taka międzypokoleniowa integracja - tłumaczy Mariola Chełminiak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych UM Piły.
W trakcie spotkań i warsztatów. Seniorzy będą tu uczyć się języków obcych czy obsługi komputera. Wiele działań będzie związanych z ekologią.
- Zajęcia rozpoczną się już w czwartek. Pierwsze szkoły przyjdą z seniorami na zajęcia edukacji ekologicznej. Podczas 1,5 godzinnych zajęć będzie przedstawiona prezentacja o roślinach i działaniach ekologicznych - wyjaśnia Marcin Borowicz, prezes Stowarzyszenia Obywatelskie Inicjatywy Europejskie.
Na koniec uczniowie wraz z seniorami posadzą w ogrodzie przy Okrąglaku rośliny cebulowe, które zakwitną tu na wiosnę.