Ponad 2 lata temu w gminie doszło do dużej zmiany. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zamienił się Centrum Usług Społecznych. To znacznie rozszerzyło zakres usług dla mieszkańców.
- W naszym CUS-ie realizujemy usługi społeczne nie tylko w zakresie pomocy społecznej, ale również w zakresie edukacji, kultury, profilaktyki. Są to działania dla seniorów, kierowane w ramach lokalnego klubu rodziny - tłumaczy Monika Piotrowska, zastępczyni wójta gminy Czarnków.
Seniorzy spotykają się regularnie w ramach klubu seniora. To sposób na walkę z samotnością i integracja.
- Spotykamy się kilka razy w tygodniu i mamy rozmaite zajęcia. Takie jak robienie stroików, kartek świątecznych. Ciągle mamy coś do zrobienia - zapewnia Michał Bielecki z klubu seniora w Kuźnicy Czarnkowskiej.
- W zależności od okresu, w którym się jest, zajęcia dają różne rzeczy. Na początku to było poczucie wspólnoty, poczucie wsparcia, bycie częścią grupy – to bardziej zajęcia dla mam. A teraz pojawiło się więcej zabawy - przekonuje Marta Styczynska-Pertek, uczestniczka warsztatów.
W ramach Centrum Usług Społecznych działa także Centrum Integracji Społecznej. To szansa na powrót na rynek pracy, na usamodzielnienie się długotrwale bezrobotnych.
- Mam jakiś dochód, jest to dla mnie ważne, bo żyjemy w czasach, jakich żyjemy. Jest też transport, który dużo umożliwia i mam ten dojazd, a tak, to byłoby ciężko - mówi Klaudia Napelus, uczestniczka CIS-u.
Dzięki 5 milionowemu dofinansowaniu z UE, CUS może nadal się rozwijać. Mieszkańcy będą mogli korzystać m.in. z mobilnych klubów seniora, wsparcia psychologicznego, profilaktyki zdrowotnej, czy programów profilaktycznych w szkołach i przedszkolach.