Model subsydiowany - czym się różni od innych modeli wydawniczych?

21.12.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Model subsydiowany to jedna z opcji dostępna na współczesnym rynku wydawniczym. Łączy rozwiązania znane z wydawnictwa tradycyjnego i self-publishingu. Czym dokładnie się charakteryzuje oraz czym różni od innych modeli wydawniczych? Warto to wiedzieć, szczególnie jeśli chcesz wydać swoją pierwszą książkę.

Czym charakteryzuje się model subsydiowany?

Wydawanie subsydiowane nazywane jest inaczej subsydiowanym publikowaniem i charakteryzuje się przede wszystkim tym, że autor partycypuje w kosztach wydania książki, ale w zamian może liczyć na wsparcie i doświadczenie wydawnictwa.

W przypadku tego modelu wydawniczego rękopisy przechodzą selekcję wydawniczą. Nie jest ona jednak tak rygorystyczna jak w przypadku tradycyjnego modelu. Wybrane przez wydawnictwo rękopisy mają szansę odnieść sukces na rynku, ponieważ wydawnictwu subsydiowanemu zależy na wysokiej sprzedaży publikowanych przez niego książek. Powód jest prosty – czerpie z tego zysk. Dokładny podział zysków regulują zapisy zawartej umowy.

Zazwyczaj początkujący autor ma zdecydowanie mniejszy potencjał marketingowo-sprzedażowy niż pisarz posiadający już rozpoznawalność na rynku. Dlatego właśnie wydawnictwo proponuje subsydiację, czyli wkład autora, który ogranicza ryzyko straty finansowej wydawcy. Z kolei początkującemu pisarzowi umożliwia profesjonalny debiut.

Warto wiedzieć, że na polskim rynku wydawniczym średnia sprzedaż debiutu wynosi obecnie około 400 egzemplarzy, z kolei w przypadku pisarza z dorobkiem liczba ta wynosi już 1600 egzemplarzy. Co istotne, około 50-60% ceny książki pochłania koszt jej dystrybucji. Dlatego też wydawcy nie byliby w stanie zarabiać na debiutach. Finansowe wsparcie od początkującego autora umożliwia wydawnictwu profesjonalne działanie. Dla autora to z kolei okazja do zdobycia doświadczenia, które może się okazać świetną trampoliną dla dalszych działań.

Model subsydiowany a inne modele wydawnicze

Czym model subsydiowany różni się od innych wariantów wydawniczych? Różnice są znaczące.

Różnice Względem Tradycyjnego Wydawnictwa

W tradycyjnym wydawnictwie początkujący autor ma szansę na wydanie książki, jeśli rękopis przejdzie surową weryfikację. Tylko nieliczni mogą liczyć na taką opcję. Wydawnictwo pokrywa wszystkie koszty, ale też decyduje o wielu kwestiach związanych z finalną wersją książki. W modelu subsydiowanym rękopis przechodzi selekcję, ale nie tak surową. Ponadto autor ma wpływ na proces wydawniczy.

Różnice Względem Self-publishingu

Self-publishing wymaga ogromnej samodzielności autora. Nie można liczyć na pomoc specjalistów z wydawnictwa, którzy zajmą się przygotowaniem książki do druku, a następnie jej promocją i sprzedażą. W przypadku self-publishingu trzeba samemu tych specjalistów znaleźć i zatrudnić. Autor jest bowiem odpowiedzialny za cały proces wydawniczy.

Różnice względem wydania vanity

Wydanie vanity zakłada pomoc wydawnictwa w produkcji książki, ale nie gwarantuje udanej sprzedaży. Powód jest prosty – wydawnictwu na tym nie zależy, ponieważ zarabia na produkcji książki. Ponadto autor musi za wszystko zapłacić. W połączeniu z brakiem gwarancji udanej sprzedaży, daje to wariant, który nie jest rekomendowany dla tych, którym zależy na skutecznym i owocnym wydaniu swojej książki.

Model subsydiowany łączy zalety tradycyjnego, profesjonalnego wydawnictwa i self-publishingu, który ceniony jest za przystępność. W praktyce oznacza to, że początkujący autor decydujący się na wydanie książki w modelu subsydiowanym może liczyć na wsparcie zespołu doświadczonych profesjonalistów w wydaniu swojej książki, która jest nie tylko odpowiednio zredagowana i wydrukowana, ale też dystrybuowana, sprzedawana i promowana. Wkład finansowy umożliwia wejście do świata twórców i spróbowanie swoich sił na rynku wydawniczym. Wydawnictwa działające w takim modelu, na polskim rynku głównie Novae Res, zazwyczaj oferują autorom, których książki odniosły sukces wydawniczy, publikację w modelu tradycyjnym. To dodatkowy argument, który warto znać, będąc amatorem chcącym spełnić swoje marzenia o własnej książce.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group