Przymiarki do wybudowania sieci wodociągowej w Chodzieży sięgają 1903 roku. Wtedy sytuacja sanitarna miasta znacznie się pogorszyła. Mieszkańcy mieli problemy z dostępem do wody. Ścieki z kolei lądowały na ulicach. Szerzyły się choroby.
– Była coraz większa trudność z wodą dobrej jakości, z wodą, która sprzyjała zdrowotności. Ludzie korzystali też ze strug i chodzieskich rzeczek, więc zapewniło to po prostu dostęp do świeżej wody i pozwoliło odprowadzać ścieki – mówi Dariusz Sałata, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Chodzieży.
Projekt sieci wykonała firma z Düsseldorfu. Inżynierowie ręcznie wykonali wszystkie potrzebne szkice. Wodociąg zaczął działać na początku 1914 roku. Budowlańcy pod ziemią ułożyli betonowe kanały, które siłą grawitacji sprowadzały ścieki i wodę. Część tej infrastruktury nadal funkcjonuje i sprawdza się całkiem dobrze.
– Pierwsza oczyszczalnia była za miejskim targowiskiem. Działała aż do lat 90., chociaż już nie spełniała żadnych standardów – mówi Dariusz Sałata.
Dziś system kanalizacji i wodociągów obejmuje całe miasto i gminę Chodzież. Do sieci podłączonych jest ponad 24 tysiące użytkowników.
Do dziś nie zachowało się zbyt wiele inżynieryjnych pamiątek po starej sieci. W mieście możemy znaleźć jeszcze kanalizacyjne włazy z wytłoczoną nazwą bydgoskiej firmy, które je produkowała. W archiwum natomiast zdeponowane są stare mapy i przekroje XX-wiecznych instalacji.