587---637
Odkrycie drewnianej XV-wiecznej drogi w Łeknie (gm. Wągrowiec) zostało archeologicznym odkryciem roku w Polsce. Na znalezisko natrafili drogowcy remontując jedną z ulic. W sierpniu 2022 roku w Łeknie ruszyła przebudowa centralnej części miejscowości. Zadanie nazywa się
Przebudowa i zagospodarowanie rynku z układem komunikacyjnym w średniowiecznej części dawnego miasta Łekno. I średniowiecze dało znać o sobie. Drogowcy latem ubiegłego roku prace przerwali, właśnie ze względu na archeologiczne znalezisko.
- Na jednym z odcinków odsłoniliśmy aż 5 poziomów drewnianego moszczenia drogi, pomiędzy którymi zalegała warstwa mierzwy. To właśnie narastanie tej warstwy, składającej się z ziemi, wiórów, gałęzi, ścinków skór, fragmentów obuwia i odchodów zwierzęcych, co kilkanaście lat powodowała konieczność nadbudowywania kolejnych poziomów drogi. Dziś właśnie otrzymaliśmy ostatnią serię datowań dendrochronologicznych wykonanych przez panią Annę Elzanowską.
Wyniki badań wskazują, że drewno z drugiego poziomu (po najstarszym) ścięto w 1445 r., a więc rok po powtórnej lokacji miasta! Materiał na kolejny, trzeci poziom pozyskano w 1462 r. co wiąże się z inwestycjami miejskimi po zbrojnym zajeździe na miasto i zmianie jego właściciela. Niestety, nie udało się uzyskać datowania najstarszego poziomu, ale jeszcze wszystko przed nami. (...) Cieszy nas fakt, że jedna z prób została datowana na 1364 r +/- 8 lat, a więc na przybliżony czas pierwszej lokacji Łekna (przed 1370 r.).- napisało Muzeum Regionalne w Wągrowcu na jednym z portali społecznościowych.
Średniowieczna droga drewniana w Łeknie została wybrana
najważniejszym odkryciem archeologicznym w Polsce w 2023 roku. Konkurs zorganizowało czasopismo Archeologia Żywa. To jedyne popularnonaukowe czasopismo w Polsce poświęcone archeologii i naukom pokrewnym finansowane w całości ze sprzedaży i środków prywatnych.
fot. Muzeum Regionalne w Wągrowcu.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim: