Policja w ostatnich latach stara się odbudować poziom poważania społecznego. Według badań publikowanych przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research, w 2021 roku, dobrze lub bardzo dobrze funkcjonariuszy oceniało zaledwie 36 proc. badanych. W 2022 i 2023 było nieco lepiej, bo odpowiednio 46 i 42 procent. Dla porównania, straż pożarna osiąga wynik na poziomie niemal 84 procent.
Jak pracę policji oceniają pilanie?
– Nie mam jakiegoś zdania, bo nie mam kontaktu z policją, ale myślę, że nie jest źle. Parę lat temu miałem kontakt i byłem zadowolony z ich działań – mówi jeden z mieszkańców. Ale zapytana o działania policji pilanka podkreśla: – Ogólnie dużo jest do poprawy. Chociażby zajmowanie się sprawami typu pobicie, przemoc w rodzinie, głównie to. Jest i taki głos: – Jakiś czas temu byłam na spotkaniu rady osiedla i była pani dzielnicowa. Bardzo miła. Także jak są jakieś problemy, to się zgłasza i nie ma problemu.
Za to problemy są z wakatami. Dziennik Gazeta Prawna informował w ubiegłym roku, że w całej Polsce to ok. 13 000 etatów. Natomiast w tej chwili w pilskiej komendzie jest ich 9. Rekrutacja może być nieco trudniejsza, bo żeby zostać policjantem, trzeba mieć pewne cechy charakteru.
– Takimi cechami powinna być dociekliwość, ale też odwaga i pewność siebie. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z różnymi interwencjami, gdzie niejednokrotnie musimy użyć siły fizycznej, czy też wykorzystać elementy wsparcia psychologicznego danej osoby. Myślę, że to są jedne z najważniejszych cech, które powinni mieć przyszli kandydaci, przyszli policjanci – mówi sierż. szt. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskich policjantów.
Przyszli policjanci karierę w policji zaczynają od kursu w szkole policji. I to intensywnego kursu.
– Nabywają umiejętności w zakresie prawa, postępowania w sprawach o wykroczenie, wyszkolenia strzeleckiego, pierwszej pomocy, ruchu drogowego, prewencji czy taktyk i technik interwencyjnych – wylicza kom. Magdalena Pałys, rzeczniczka prasowa szkoły policji.
Najtrudniejsze dla kursantów są pierwsze tygodnie.
– Później jest już pełna swoboda i oni (kursanci) nie potrzebują wyjaśnień, co oznacza artykuł, paragraf. Po prostu robią to automatycznie – zapewnia rzeczniczka prasowa szkoły policji.
Mimo że zagadnień do przyswojenia jest dużo, to sami policjanci zapewniają, że... – Nie jest trudno.
A trochę łatwiej może być także wtedy, gdy sprawdzi się swój stan konta.
Policja kusi nowych pracowników zarobkami. Kursant w szkole policji może liczyć na ok. 3500 zł netto, początkujący policjant przed ukończeniem 26. roku życia 4800 netto, natomiast policjant, który zaczyna służbę, ale już ukończył 26. rok życia – ok. 4500 netto.
Szkolenie podstawowe w szkole policji trwa ok. 7 miesięcy. Po nim policjanci mogą zacząć pracę w pełnowymiarowej formie, a chętni mogą dalej się dokształcać.