Pierwszy pojazd wykonany przez uczniów, był to gokart o napędzie spalinowym i powstał 2012 roku. Do jego stworzenia podstawą była sama rama gokartu. Uczniowie wyposażyli pojazd w silnik oraz koła.
Na co dzień uczniowie złotowskiej szkoły w ramach zajęć praktycznych naprawiają oraz diagnozują uszkodzone samochody. Nie przeszkadza im, to aby przy okazji realizować swoje motoryzacyjne pasje.
- Pewne układy budowy pojazdów, czy klasycznych, konwencjonalnych którymi poruszamy się po drodze czy takimi którymi budujemy to wszystko w zasadzie podobne i myślę, że duża część programu nauczania pokrywa się z tym co robimy na co dzień - mówi Krzysztof Klejna, nauczyciel przedmiotów zawodowych CKZiU w Złotowie.
Gokart już jest, więc czas na inny pojazd. Przy jego tworzeniu przydało się zamiłowanie do sportów motorowych.
Konstruowanie oraz budowanie pojazdów z dostępnych części wymaga od uczniów kreatywnego myślenia. Do zrealizowania projektu najczęściej używają starych konstrukcji, nie zawsze związanych z motoryzacją. Czyli słowem, potrzeba matką wynalazków.
- Trzeba myśleć na bieżąco. Nie można wszystkiego zaplanować, bo nie wszystko idzie zgodnie z planem - przyznaje uczeń Sven Wandzioch.
Ostatni zrealizowany pojazd młodzieżowej, złotowskiej myśli technicznej to trajka elektryczna, służąca do nauki jak reagować podczas...
- Tył samochodu zostaje nam nadrzucony i nie jesteśmy w stanie panować nad poślizgami tego pojazdu - dodaje Krzysztof Klejna.
A taka trajka elektryczna pozwoli nauczyć prawidłowych reakcji podczas niebezpiecznej sytuacji na drodze. W planach młodych konstruktorów ze Złotowa jest zaprojektowanie oraz zbudowanie pojazdu o napędzie elektrycznym.