Czas na zeznania podatkowe
12.02.2024 Autor:
Artur Maras
Zeznania podatkowe za ubiegły rok pojawią się w usłudze Twój e-PIT już od 15 lutego.
- Aby skorzystać z usługi należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego na stronie www.podatki.gov.pl. Skorzystanie z usługi nie wymaga żadnej dodatkowej aplikacji, czy też oprogramowania. Wystarczy komputer czy też inne urządzenie mobilne z dostępem do Internetu - mówi Agnieszka Olejniczak, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile.
To od lat najpopularniejsza forma składania rocznych zeznań podatkowych. Większość pracowników nie musi nawet niczego potwierdzać, bo dzieje się to z automatu, choć warto zweryfikować co znajduje się na naszym indywidulanym koncie. W tym roku w ten sposób załatwimy jeszcze więcej spraw.
- Będziemy mogli rozliczyć również przychody z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej. W usłudze zostaną bowiem udostępnione nowe formularze podatkowe - dodaje naczelniczka.
Zeznanie możemy złożyć także tradycyjnie w papierowej formie. Wypełniony formularz możemy zanieść do okienka podawczego lub wrzucić do specjalnej skrzynki, nawet po zamknięciu skrabówki.
- Może skorzystać z wydłużonych godzin obsługi klienta, w poniedziałki do godz. 18.00 - przypomina urzędniczka.
Jednak, gdy chcemy coś z urzędnikiem omówić lub skonsultować, to musimy umówić się już na wizytę. Dotyczy to także PIT-ów. Wizyty można umawiać poprzez stronę internetową urzędu. Na rozliczenie się ze skarbówką mamy czas do końca kwietnia. A potem czekać na ewentualny zwrot.
- W formie elektronicznej, termin na zwrot to jest 45 dni. Mówimy oczywiście o maksymalnym terminie. Jeżeli chodzi o deklaracje papierowe to są trzy miesiące., czyli co najmniej dwa razy szybciej podatnik jest w stanie uzyskać zwrot składając deklarację elektroniczną, do czego zachęcamy - mówi Michał Kałwa, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej US w Pile.
W trakcie rozliczania się ze skarbówką możemy także wesprzeć organizację pożytku publicznego. Od roku już nie 1 a 1,5% kwoty od naszego dochodu. Tylko w ubiegłym roku Polacy przekazali w ten sposób rekordowe 1,5 mld złotych.
- Czasami jest tak, że podatnicy zastanawiają się czy te kilkanaście złotych warto przekazać. Każda kwota jest ważna, bo w przypadku tego mechanizmu działa również mechanizm skali. Może sama jednostkowa wpłata nie jest wysoka, ale jeżeli pomnożymy to przez 100 podatników to pojawiają nam się zupełnie inne wartości - zachęca Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Jeśli we wcześniejszych deklaracjach wskazywaliśmy już jakąś organizację pożytku publicznego, a zapomnimy zrobić to w tym roku, to skarbówka przekaże na nią 1,5% z automatu.