Co 14 lutego świętują pilanie?

14.02.2024   Autor: AK
---749
Dziś przypada nie tylko środa popielcowa, ale też dzień zakochanych, czyli popularne walentynki i rocznica powrotu Piły do Macierzy. Pod pomnikiem tradycyjnie w południe delegacje różnych instytucji oraz samorządowcy złożyli kwiaty.  
 
Ostatni raz taka kumulacja świąt zdarzyła się w 2018 roku, czyli święto zakochanych i środa popielcowa, a dla mieszkańców Piły dodatkowo rocznica powrotu do Macierzy. Choć pialnie przyzwyczaili się już, że świętuje się ten dzień razem z zakochanymi. Kwiaty to obowiązkowy element nie tylko Walentynek. Co roku w samo południe delegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem na placu Zwycięstwa.  
 

 
Walki o Piłę rozpoczęły się 7 lutego. Rosjanie atakowali z podwójną wściekłością, bo było to pierwsze wówczas niemieckie miasto, które napotkali po drodze na Berlin.  
 
- Te walki były bardzo ciężkie. Walczono o każdą ulicę, o każdy dom, część obiektów zajmowali Niemcy, część Rosjanie, i właściwie zakończyło się to wszystko w nocy z 13 na 14 lutego - mówi dr Maciej Usurski, historyk i kustosz Muzeum Staszica w Pile. 
 
Tego dnia Rosjanie ogłosili wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej. Dziś wolimy mówić, że 79 lat temu Piła wróciła do Macierzy. Po 173 latach Piła znów była Piłą, a nie Schneidemühl.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group