Najstarsze ślady osadnictwa w Chodzieży przypadają na około 2000 rok p.n.e. W średniowieczu mała osada mieściła się na południowym brzegu jeziora Miejskiego. Dopiero 3 marca 1434 roku Chodzież otrzymała prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły.
- 590 lat dla miasta z jednej strony to jest wiek taki ważny, żeby nie powiedzieć poważny. Z drugiej jednak strony, patrząc na dzieje ludzkości i świata, to dopiero przecież początek życia - zapewnia Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.
W trakcie uroczystej sesji rady miasta, mieszkańcy wysłuchali wykładu profesora Zbyszko Górczaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowiec mówił o historii i dziejach Chodzieży. Burmistrz Jacek Gursz wręczył natomiast pięć statuetek “Serce dla Chodzieży”. To nagroda dla zasłużonych mieszkańców miasta. Wyróżnienie dostali m.in. artysta Alfred Aszkiełowicz,
- Moje kochane miasto Chodzieży. Z okazji twoich 590 urodzin życzę ci dużo radości, dużo sympatycznych ludzi, dużo spokoju i zieleni - mówi Honorata Pilarczyk, szefowa stowarzyszenia Bioderko.
Był także czas na wspominki.
- Sądzę, że we wspomnieniach mieszkańców pojawią się współczesne wydarzenia, przeżycia, doświadczenia. Mam nadzieję, że będą też uczucia - przekonuje Mirosława Kutnik, przewodnicząca rady miejskiej Chodzieży.
Celebrowanie jubileuszu 590-lecia miasta potrwa do końca roku. Będą zawody sportowe i konkursy artystyczne. W marcu odbędzie się quiz z wiedzy o Chodzieży. Chętni będą mogli wziąć także udział w spotkaniach z ciekawymi osobami czy spektaklach teatralnych.
Komentarze