Najstarsze ślady osadnictwa w Chodzieży przypadają na około 2000 rok p.n.e. W średniowieczu mała osada mieściła się na południowym brzegu jeziora Miejskiego. Dopiero 3 marca 1434 roku Chodzież otrzymała prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły.
- 590 lat dla miasta z jednej strony to jest wiek taki ważny, żeby nie powiedzieć poważny. Z drugiej jednak strony, patrząc na dzieje ludzkości i świata, to dopiero przecież początek życia - zapewnia Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.
W trakcie uroczystej sesji rady miasta, mieszkańcy wysłuchali wykładu profesora Zbyszko Górczaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowiec mówił o historii i dziejach Chodzieży. Burmistrz Jacek Gursz wręczył natomiast pięć statuetek “Serce dla Chodzieży”. To nagroda dla zasłużonych mieszkańców miasta. Wyróżnienie dostali m.in. artysta Alfred Aszkiełowicz, przewodnicząca Rady Seniorów Danuta Wrzeszcz czy Edward Michor – organista z chodzieskiej kolegiaty św. Floriana. Nie zabrakło wzruszeń i wielu życzeń.
Był także czas na wspominki.
- Sądzę, że we wspomnieniach mieszkańców pojawią się współczesne wydarzenia, przeżycia, doświadczenia. Mam nadzieję, że będą też uczucia - przekonuje Mirosława Kutnik, przewodnicząca rady miejskiej Chodzieży.
Celebrowanie jubileuszu 590-lecia miasta potrwa do końca roku. Będą zawody sportowe i konkursy artystyczne. W marcu odbędzie się quiz z wiedzy o Chodzieży. Chętni będą mogli wziąć także udział w spotkaniach z ciekawymi osobami czy spektaklach teatralnych.