Budowlańcy zmodernizowali starą część budynku i dobudowali nową. W środku znajdują się specjalistyczne sale. Profesjonalny sprzęt ma pomóc uczniom przygotować się do wejścia na rynek pracy. Zdaniem młodzieży ważne jest także doświadczenie wykładowców.
- Dzięki naszym wspaniałym nauczycielom bardzo wiele umiemy. Przekazują nam bardzo dużą wiedzę, co przekłada się na różne kartkówki, sprawdziany, również praktyczne, nie tylko teoretyczne. Najbardziej lubię uczyć się spawania i na tokarkach oraz frezarkach - powiedziała Paulina, uczennica Powiatowego Centrum Edukacji w Pile.
Wzorem dla pilskiego Powiatowego Centrum Innowacji Technologicznych była podobna pracownia, wybudowana przy zakładach Volkswagena we Wrześni. Jeszcze kilka lat temu budynek funkcjonował jedynie w strefie marzeń. Teraz te marzenia się zrealizowały.
Jest także nowoczesna pracownia spawalnicza, a także szatnie i sanitariaty. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Jest to na pewno skok technologiczny, jeżeli mówimy o nauczaniu, tym nauczaniu praktycznym. Nauczaniu, które w przypadku absolwentów szkół średnich ma za cel zoptymalizować ich poziom wiedzy - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Powiatowe Centrum Innowacji Technologicznych będzie kształciło młodzież z całego regionu. Absolwenci z kolei nie będą mieli żadnych barier, podejmując pracę w specjalistycznych firmach. Inwestycja kosztowała prawie 30 milionów złotych. Blisko 24 miliony to unijne dofinansowanie. Reszta pochodziła z budżetu powiatu pilskiego. Nowe pilskie centrum można zwiedzać jeszcze w sobotę od 10 do 14. Trwają dni otwarte.