„Dla Niego pierwszym portem był Czempiń. Dla nas trojga takim miejscem stał się dom w Mosinie. Między orzechem a jałowcem Tata ustawiał krzesło. Stąd obserwował obraz oparty o ramę trzepaka. Czasem za Jego plecami stawała Mama. Malował latem. Wtedy było mu dobrze, ciepło. Wśród krzaków, trawników rodziły się egzotyczne miraże, Zatoki Perskie, Złote Letargi, Babilony. Ich zręby wyprowadzone były z linii znajomych dachów, płotów, gałęzi. Malowane w naturze, z jej kapryśną aurą, hartowały się, uodparniały na potencjalne „warunki ekspozycyjne” – wspomina Natalia Wegner.
Bogdan Wegner urodził się w 1946 r. w Czempiniu, zmarł w 2023 r. w Mosinie koło Poznania. Studia w PWSP w Poznaniu. Związany z macierzystą uczelnią, w latach 1990-1996 był prorektorem do spraw artystycznych. Za pracę pedagogiczną odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Współzałożył Galerię Miejską w Mosinie (obecnie Galerię Sztuki), miejsce prezentacji sztuki współczesnej.
Natalia Wegner jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2003 r. pracuje w macierzystej uczelni, obecnie Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem na papierze, stosując technikę kolażu. Mieszka i tworzy w Mosinie pod Poznaniem.
I raz jeszcze Natalia Wegner...
"Pejzaż najważniejszy, jedyny. Jego tutejszy konstrukt widoczny w napięciach ziemi i nieba. Nurtujący, poruszający, nie dający spokoju. Temat nieskończony. Linie biegną w głąb terenu, by znowu się spotkać. Gdzieś między orzechem, jałowcem, gdzie tyle wspólnych rozmów, intensywnego patrzenia. Bo jeszcze niedawno tak było. I będzie nadal. Musi być.”
Wernisaż odbędzie się jutro w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Początek o godzinie 19.00. Wystawę będzie można oglądać do 19 kwietnia. W poniedziałki i piątki w godzinach 9.00 – 15.00, a od wtorku do czwartku w godzinach 9.00 – 19.00.
Źródło i zdjęcia: BWA w Pile
Komentarze
Zobacz także