Konferencja była poświęcona dotacjom na rozwój ekologicznych i oszczędnych rozwiązań w gospodarce. Alternatywą dla tradycyjnej gospodarki jest większe wykorzystanie wodoru. Teraz trzy województwa będą starały się o dotacje na jego przesył oraz infrastrukturę do magazynowania tego surowca. Deklaracja wiąże umową województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie oraz dolnośląskie. Umowa ma charakter regionalny, bo takie są unijne wymogi.
– Wspólnie z naszymi uczelniami zachodniopomorskimi, szkołami wyższymi z Piły i Wałcza, jest możliwość współpracy w obszarach technologicznych. Dolnośląskie to jest przemysł, który potrzebuje dużo tej energii – mówi Łukasz Szeląg, Fundacja na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej we Wrocławiu.
– Niestety, prowadząc przedsiębiorstwo zazwyczaj dotychczas traktowaliśmy energię jako coś powszechnie dostępnego. Za co trzeba tylko zapłacić, uwzględnić w cenach produktów i iść do przodu. Ja natomiast osobiście żyję w przeświadczeniu, że energia staje się powoli produktem luksusowym. I teraz będzie odgrywała znaczącą rolę w cenach naszych produktów – podkreśla Paweł Włoch, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu.
Dlatego przedsiębiorcy będą musieli wybrać odpowiednie taryfy czy godziny, w których korzysta się z urządzeń zasilanych przez energię elektryczną. To rozwiązanie doraźne. Docelowym jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz wodoru.