NASDAQ, czyli pierwsza elektroniczna giełda na świecie - historia w pigułce

12.04.2024   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Choć obecnie praktycznie wszystkie transakcje giełdowe odbywają się w formie elektronicznej, jeszcze kilkadziesiąt lat temu taka opcja nie była dostępna. Pierwszą giełdą działającą w tej sposób jest NASDAQ, która została otwarta w 1971 roku w Nowym Jorku.

Początki NASDAQ: innowacyjne podejście od pierwszych dni

Nacisk na innowację to cecha, która charakteryzuje giełdę NASDAQ od samego początku jej istnienia. Widać to chociażby po tym, że już od pierwszego dnia działania, czyli 8 lutego 1971, wszystkie transakcje są przeprowadzane elektronicznie. Takie rozwiązanie było wtedy niemałą rewolucją – komputery dopiero zaczynały być używane na dużą skalę, a internet był zaledwie mało rozwiniętą, akademicką koncepcją. Mimo tego od razu można było zaobserwować korzyści płynące z takiego podejścia, skupiające się przede wszystkim na sprawniejszym przetwarzaniu transakcji i mniejszym ryzykiem błędów. Dzięki temu elektroniczny handel papierami wartościowymi został w późniejszych latach szybko przyjęty również przez inne giełdy, zastępując model OTC (ang. „Over the Counter” – dosłownie „przez ladę”, tj. zakup lub sprzedaż poprzez bezpośredni kontakt z brokerem).

Już w pierwszym roku na giełdzie NASDAQ sprzedano lub kupiono aż 2 miliardy akcji, emitowanych przez ok. 2,5 tys. spółek. Były to przede wszystkim firmy z sektora technologii, które do dziś stanowią podstawę oferty NASDAQ dla inwestorów.

Lata 80. i 90. – szybki rozwój NASDAQ

Wraz z dodawaniem nowych funkcjonalności i pojawianiem się kolejnych spółek giełda NASDAQ stopniowo rosła na znaczeniu. Po długiej dominacji głównej nowojorskiej giełdy (NYSE) lata 80. przyniosły spore zmiany na rynku finansowym w USA. W 1981 roku transakcje na NASDAQ odpowiadały za 37% wszystkich wymian papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, ale w roku 1991 udział ten wzrósł aż do 46%. W tym czasie powstały także najpopularniejsze indeksy dotyczące tej giełdy, takie jak wskaźnik NASDAQ-100 gromadzący 100 spółek o największej kapitalizacji z kilku kluczowych sektorów (przemysł, technologia, handel, telekomunikacja, biotechnologia, zdrowie, transport, media, usługi) notowanych na nasdaq. Takie rozwiązanie pozwoliło inwestorom uzyskać wgląd w ogólny stan rynku w wygodny sposób, a także inwestować w większą grupę spółek jednocześnie.

Pierwsza giełda online w USA i pęknięcie bańki internetowej

Lata 90. były okresem gwałtownego rozwoju internetu, co wiązało się także z fenomenem tzw. bańki internetowej – okresu ogromnego popytu na spółki związane z internetem i technologią. Tego typu zmiany wywołały szybką reakcję zarządu giełdy NASDAQ, który już w 1998 roku udostępnił możliwość handlu papierami wartościowymi online, stając się pierwszą giełdą w USA oferującą takie rozwiązanie. W tym czasie giełda NASDAQ przyciągnęła setki firm z sektora IT, osiągając następnie rekordowe wyniki indeksów (np. NASDAQ Composite – ponad 5 000 punktów na początku 2000). Niedługo później nastąpił jednak krach związany z pęknięciem bańki internetowej, który doprowadził do spadku łącznej wartości spółek na NASDAQ aż o 78% w 30 miesięcy.

NASDAQ dziś: druga siła na rynku papierów wartościowych

Krach w roku 2000 spowodował dość długą stagnację na giełdzie NASDAQ. Technologia jednak nie przestała się rozwijać, dzięki czemu po pewnym czasie zainteresowanie inwestorów zwróciło ze zwiększoną siłą. Choć wyniki indeksów wróciły do szczytów z okolic roku 2000 dopiero po 15 latach, ostatnia dekada przyniosła ogromny wzrost – dziś indeks NASDAQ Composite oscyluje w granicach 16 tys. punktów. NASDAQ jest aktualnie drugą giełdą na świecie pod względem łącznej kapitalizacji spółek (21,7 bln w 2023), ustępując jedynie swojemu sąsiadowi – NYSE (25 bln), i kilkakrotnie przebijając następne na liście Euronext (7,2 mld) i giełdy azjatyckie (Szanghaj – 6,7 mld; Tokio – 6,54 mld).

Przeczytaj więcej o: nasdaq, plus500,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group