Kończąca się kadencja pilskiego samorządu z pewnością przejdzie do historii jako nietypowa.
- Przede wszystkim dlatego, że została wydłużona najpierw do 5 lat, potem do 5,5 roku. Także dość długo pracowaliśmy ze sobą jako radni. Tych wyjątków jest bardzo dużo. Wyjątkowo w tej kadencji pojawią się nowa komisja skarg, wniosków i petycji - wylicza Maria Kubica, przewodnicząca Rady Miasta Piły.
Nowością była także praca zdalna. Pandemia koronawirusa wymusiła sesje prowadzone przez Internet. Skarbniczka gminy podkreślała, że wyjątkowe były także budżety inwestycje, które można liczyć w setkach milionów złotych. Tylko w dwóch ostatnich latach miasto wydało na inwestycje ponad 200 mln.
- Bardzo dużo źródeł finansowania, począwszy od Funduszy Norweskich, blisko 16 mln zł wpłynęło do naszego budżetu. W ciągu trzech lat inwestowaliśmy w nasze obiekty. Polski Ład, który również w kwocie około 100 mln złotych spowodował, że tych inwestycji, gospodarczych, drogowych i oświatowych było bardzo dużo, bo mówimy tu o przedszkolu na Zielonej Dolinie na przykład - mówi Ewelina Ślugajska, skarbnik gminy Piła.
Do tego dochodzą pieniądze z programów na rewitalizację czy termomodernizację budynków, na czym zyskały m. in. Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 7 oraz dawny arsenał. Zmieniły się także tereny nadrzeczne. W tym roku na inwestycje Piła wyda co najmniej 114 mln złotych. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja planują wydać w ciągu trzech najbliższych lat na rozbudowę i konserwację sieci blisko 26 mln złotych.
- Generalnie są to inwestycje sieciowe. Jedna większa to zakup auta specjalistycznego, które musi zastąpić ponad 15-letnie inne auto - tłumaczy Mariusz Bednarczyk, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.
Na co radni wyrazili w trakcie dzisiejszej sesji zgodę. Dla dziewięciorga z nich była to ostatnia sesja. Wystarczającego poparcia wyborców nie otrzymał w tym roku chociażby Zbigniew Pyziak, który był radnym nieprzerwanie od ponad 33 lat.
- Bardzo proszę, róbcie państwo wszystko, aby decyzje podejmowane przez nową radę były decyzjami dla mieszkańców, w imieniu mieszkańców i tylko i wyłącznie za ich aprobatą - mówi Zbigniew Pyziak, ustępujący radny RM Piły, Porozumienie Samorządowe.
Z Radą Miasta pożegnali się także dotychczasowi radni Koalicji Obywatelskiej Sławomir Wegner, Krzysztof Zając, Ryszard Małecki i Włodzimierz Bystrzycki, radny Porozumienia Samorządowego Tomasz Jopek, oraz radni Prawa i Sprawiedliwości startujący do rady z listy OdNowy: Mieczysław Karpiński, Grzegorz Płachta i Tomasz Słoboda.
W najbliższy poniedziałek, 6 maja nowa rada miasta zainauguruje swoją działalność. Początek sesji o godz.12.00. Transmisję będzie można oglądać na antenie TV ASTA.
Komentarze
Zobacz także