Na czym polega klasyczna metoda in vitro?
W klasycznej metodzie in vitro pobrane od pacjentki komórki jajowe są umieszczane w specjalnym medium. Następnie do szalki z komórkami dodaje się odpowiednio przygotowane plemniki i umieszcza ją w inkubatorze. Zadaniem plemników jest samodzielne dotarcie do komórek jajowych i zapłodnienie ich. Metodę tę stosuje się przy dobrej jakości komórek jajowych i prawidłowych parametrach nasienia, gdy przyczyną problemów z zajściem w ciąże są np. niedrożne jajowody.
W klinice leczenia niepłodności Gyncentrum w Warszawie, jak i w pozostałych oddziałach kliniki, klasyczne in vitro jest zastępowane technikami ICSI, PICSI i IMSI, dzięki czemu udaje jej się osiągnąć jeszcze wyższą skuteczność leczenia. O wyborze metody zapłodnienia in vitro oczywiście zawsze decyduje lekarz, w oparciu o sytuację kliniczną danej pary. Przyjrzyjmy się teraz każdej z nich.
Zapłodnienie pozaustrojowe metodą ICSI
ICSI (ang. intracytoplasmic sperm injection), to metoda in vitro dostępna w Warszawie, która polega na docytoplazmatycznej iniekcji wyselekcjonowanego wcześniej plemnika do komórki jajowej. Innymi słowy, plemnik zostaje wstrzyknięty bezpośrednio do jej wnętrza. Ta metoda in vitro wymaga zastosowania mikromanipulacji przy użyciu specjalnych mikropipet oraz mikroskopu. Klinika in vitro korzysta z tego rozwiązania najczęściej wtedy, gdy niepłodność spowodowana jest czynnikiem męskim i plemniki są niskiej jakości.
Zapłodnienie pozaustrojowe metodą IMSI
W in vitro przeprowadzonym metodą IMSI wstrzykniecie plemnika do komórki jajowej jest poprzedzone jego staranną selekcją. Męską komórkę rozrodczą ocenia się przede wszystkim pod kątem jej budowy (morfologii). Służy do tego specjalny mikroskop, który powiększa badanego plemnika nawet 6 000 razy (standardowy mikroskop jest w stanie powiększyć go zaledwie 1 000 razy). Po tę metodę klinika in vitro sięga najczęściej wtedy, gdy badanie nasienia wykazało nieprawidłowości w budowie plemników, czyli teratozoospermię. Metoda ta również jest dostępna w klinice in vitro w Warszawie.
Zapłodnienie pozaustrojowe metodą PICSI
Kolejną metodą in vitro dostępną dla mieszkańców Warszawy jest metoda PICSI. Czym różni się ona od pozostałych? Otóż w tym przypadku plemnik wybierany jest nie tylko na podstawie swojej budowy czy sposobu poruszania się, ale przede wszystkim na podstawie zdolności do wiązania się z kwasem hialuronowym, a więc jednego ze składników wieńca promienistego komórki jajowej. Umiejętność ta jest niezwykle istotna, ponieważ tylko plemniki dojrzałe, które prawidłowo przeszły cały proces spermatogenezy, potrafią związać się z kwasem hialuronowym. Receptory rozpoznające ten związek znajdują się na główce plemnika.
In vitro Warszawa – podsumowanie
In vitro od czasów swojego powstania, czyli od lat 70. XX w., aż po czasy współczesne, jest nieustannie udoskonalane, by pary poddające się tej procedurze miały jak największe szanse zajść w upragnioną ciążę. Klasyczne IVF zastępuje się bardziej zaawansowanymi technikami, z których skorzystać mogą również mieszkańcy takich miast jak Warszawa. W Gyncentrum – klinice in vitro, której oddział mieści się również w stolicy – pacjenci mogą skorzystać z zaawansowanych technik wspomaganego rozrodu, takich jak ICSI, IMSI czy PICSI. Dzięki różnorodności metod in vitro ich szanse na sukces w leczeniu niepłodności są zdecydowanie większe.