Implanty zębowe a naturalność uśmiechu: nowe podejście do odbudowy zębów

06.05.2024   Autor: Artykuł sponsorowany
---

Każdy człowiek może mieć piękny hollywoodzki uśmiech – niezależnie od stanu naturalnego uzębienia. Zniszczone i nieestetyczne, ale zdrowe zęby możemy pokryć licówkami. A częściowe lub całkowite braki w uzębieniu uzupełnią korony, mosty bądź protezy mocowane na implantach. Dzięki nim uzupełnienia i protezy wyglądają i służą jak zdrowe zęby, a pacjent odzyskuje komfort życia. Dowiedz się, jak to działa oraz gdzie wszczepić implanty stomatologiczne w Katowicach.

Czym są implanty zębowe i jaką rolę odgrywają w protetyce?

Implanty zębowe to najczęściej tytanowe (biozgodny materiał) śruby, wszczepiane w kość żuchwy lub szczęki w miejscu utraconego zęba. W przypadku całkowitego braku uzębienia wszczepia się kilka implantów. Zastępują korzenie utraconych zębów – zapewniają stabilizację uzupełnienia protetycznego; działają jak kotwy. Mają ogromne znaczenie dla utrzymania pozostałych zdrowych zębów własnych, gdyż zapobiegają zanikowi kości. Przeciwdziałają rozchwianiu i przemieszczaniu się zębów oraz ich konsekwencjom: zmianom rysów twarzy i naturalnej wymowy.

Implant służy do odbudowy stałej braków zębowych: pojedynczych (przykręca się do niego koronę), częściowych (most) czy całkowitych (protezę). Na implantach można również zamocować ruchomą protezę overdenture, która jest maksymalnie stabilna, ale jednocześnie można ją samodzielnie zdjąć (polecana zwłaszcza pacjentom, którzy są przyzwyczajeni do tradycyjnej protezy akrylowej).

Jak implanty wpływają na estetykę i naturalność uśmiechu?

Uzupełnienie protetyczne wkręca się w implanty: połączenia są więc niewidoczne. W przypadku uzupełnień całkowitych imituje się także dziąsła i tkanki. Pacjent może się szeroko uśmiechać i nawet wnikliwy obserwator będzie miał trudność z oceną, czy to proteza. Uzupełnienia na implantach doskonale imitują naturalne uzębienie, w czym pomagają technologie cyfrowe (m.in. planowanie umiejscowienia implantów i projekt 3D odbudowy).

Po utracie zębów broda wysuwa się do przodu, a to postarza wygląd. Zastosowanie implantów oraz odbudowy eliminuje ten problem i odmładza twarz pacjenta. Przywraca mu naturalne rysy twarzy i pomaga je utrzymać, zapobiegając rozchwianiu oraz przemieszczaniu się zdrowych zębów. Implanty wspierają też zdrowie i wygląd pozostałego naturalnego uzębienia. Bez takiej stabilizacji sąsiednie zęby są podczas jedzenia nadmiernie obciążone. A żeby założyć uzupełnienie, z reguły trzeba je również najpierw oszlifować, co sprzyja wrażliwości, próchnicy i problemom endodontycznym. 

Na implantach można zamocować uzupełnienia protetyczne z różnych materiałów i wykonane różnymi technikami. Protetyk idealnie dopasuje kształt i kolor sztucznych zębów do naturalnych, wpisując się w wizję i oczekiwania pacjenta: czyli stworzy wymarzony uśmiech. Może również przygotować uzupełnienie tymczasowe (na czas gojenia się implantów), dzięki któremu pacjent zupełnie uniknie okresu bezzębia.

Jak implanty wpływają na funkcjonalność korony, mostu czy protezy?

Obok estetyki implanty zapewniają ponadto najwyższy komfort użytkowania protezy. Pacjent może wszystko jeść, także twarde i kleiste pokarmy. Zyskuje nawet dwukrotnie wyższą siłę zgryzu w stosunku do protezy tradycyjnej. Może się szeroko uśmiechać, śmiać do rozpuku oraz swobodnie wypowiadać, bez obawy, że proteza się odklei lub przesunie. W porównaniu z tradycyjną ruchomą protezą akrylową różnica jest ogromna – praca zamocowana na implantach służy i wygląda jak własne zdrowe zęby, podnosząc jakość codziennego życia. Trwałość implantu wynosi co najmniej 10 lat, ale często śrubka służy o wiele dłużej, nawet dożywotnio.

Jak wygląda leczenie protetyczne z uwzględnieniem implantów?

Implant wszczepia się natychmiast po usunięciu zęba (na jednej wizycie) lub 2-3 miesiące po zabiegu bądź jeszcze później – zależnie od stanu podłoża (wielkości wyrostka zębodołowego, obecności stanu zapalnego itd.). Zabieg może być jedno- lub dwuetapowy, a decyzję lekarza warunkuje poziom stabilizacji implantu tuż po jego wszczepieniu. Jeśli jest wystarczająca, od razu przykręca się śrubą gojącą i po upływie 48 godzin można tymczasowo obciążyć implant. Implantologia dwuetapowa polega na całkowitym zaszyciu dziąsła i odsłonięciu implantu dopiero po zakończeniu procesu osteointegracji (zrośnięcia się śruby z kością), czyli po około 2-6 miesiącach. Wówczas mocuje się śrubą gojącą i po upływie około 2-3 tygodni można już założyć właściwe uzupełnienie protetyczne. Podczas gojenia się implantu, w ciągu tych kilku miesięcy, stosuje się natomiast uzupełnienia tymczasowe, tak aby uniknąć okresu bezzębia (to prace tylko estetyczne, nie funkcjonalne).

Należy pamiętać, że implanty powinny zastępować braki zębowe, a nie zęby. Muszą istnieć u pacjenta wskazania do wdrożenia tej formy leczenia i mimo wszystko zawsze dąży się do utrzymania naturalnych zębów, jeśli to tylko możliwe. Także nie u każdej osoby można zastosować implantologię: istnieje szereg przeciwwskazań takich jak nieleczona paradontoza, osteoporoza czy nieustabilizowana cukrzyca.

Gdzie wszczepić implanty zębów w Katowicach?

Implanty stomatologiczne w Katowicach jak i protetyką zajmuje się m.in. Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed. To prywatna klinika, z nowoczesnym zapleczem i interdyscyplinarnym zespołem. Pacjenci mogą zrealizować w niej kompleksowe leczenie – od stomatologii zachowawczej, przez usunięcie zębów, aż po wszczepienie implantów i odbudowę protetyczną. Misją placówki jest przywracanie zdrowego i pięknego uśmiechu bez bólu i stresu – przy zastosowaniu nowoczesnych metod znieczulania i leczenia oraz skupieniu na dobrym samopoczuciu i komforcie pacjentów.

Materiały źródłowe:

  • N. Forna, D. Agop-Forna, Esthetic aspects in implant-prosthetic rehabilitation, „Medicine and Pharmacy Reports”, 2019/92(Suppl No 3), s. 6-13, źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6978930/ (dostęp 2.04.2024)
  • B.E. Pjetursson, K. Heimisdottir, Dental implants – are they better than natural teeth?, „European Journal of Oral Science”, 2018; 126(Suppl. 1), s. 81–87, źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/eos.12543 (dostęp 2.04. 2024)
  • S. Pastor, S. Hnitecka, A. Kowalska, K. Bijak, Rehabilitacja protetyczna pacjenta z resztkowym uzębieniem w żuchwie z zastosowaniem implantów zębowych z natychmiastowym obciążeniem w pełnym protokole cyfrowym. Opis przypadku, „Implantologia Stomatologiczna”, XIII/2022 nr 2 (26), źródło: https://implantologiastomatologiczna.pl/wp-content/uploads/2022/09/Pastor-Hnitecka-Kowalska-Bijak-Rehabilitacja-protetyczna-w-pelnym-protokole-cyfrowym.pdf (dostęp 2.04.2024)
Przeczytaj więcej o: implanty zębowe, freshmed,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group