Wirtualne gotowanie. Wałczanie uczą Niemców

16.05.2024   Autor: Kamil Kończewski
1440---154
Symulatory i wirtualne aplikacje do nauki zawodu w gastronomii, cyberbezpieczeństwie czy logistyce. Takie nowoczesne rozwiązania czekają na uczniów wałeckich szkół średnich oraz ich rówieśników z Niemiec.  
 
Prezentacja nowoczesnych metod nauczania odbyła się w wałeckim Lokalnym Centrum Nauki Metalowe Inspiracje. Nauczyciele zyskają nowe narzędzia do nauczania, a uczniowie skorzystają z dotychczas nieznanych im rozwiązań edukacyjnych. Wszystko w atrakcyjnej i nieszablonowej formie.  



Pomysł, aby oprócz tradycyjnej współpracy uczniów z Polski i Niemiec, stworzyć coś na miarę 21 wieku rodził się przez kilka lat.  

- Była wymiana młodzieży, również nauczycieli. My jeździliśmy do Prenzlau, zwiedzaliśmy szkoły zawodowe. Oni przyjeżdżali do nas. I zrodził się pomysł, żeby stworzyć platformę kształcenia zawodowego. Platformę, która będzie nowocześnie kształcić - zapewnia Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki. 

Jedną z nich są aplikacje oparte na wirtualnej rzeczywistości. Uczeń za pomocą okularów VR i kontrolerów może wykonać prace niezbędne przy wykonywaniu konkretnego zawodu.  
- Ta cała obsługa techniczna tego projektu jest dla nas ważna. Czyli nauka zawodu w innowacyjnym rozwiązaniu rzeczywistości wirtualnej - mówi Christina Neitzel z Centrum Kształcenia Zawodwego w Prezlau. 

Zyskają przede wszystkim uczniowie kształcący się w zawodach związanych z cyberbezpieczeństwem oraz gastronomią. Choć nie tylko. Jest też coś dla przyszłych spawaczy i logistyków.  

- Uczeń będzie mógł sobie przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości skontrolować pojazd, który będzie przeznaczony do jakiegoś transportu, konkretnego materiału. Będzie mógł przeprowadzić jego załadunek zgodnie z normami i wytycznymi, które obowiązują obecnie przewoźników na rynku polskim czy zagranicznym - tłumaczy Sebastian Trojanowski, koordynator projektu. 
 
Z takich rozwiązań skorzystają uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałczu. Sale tych szkół będą wyposażone w urządzenia wirtualnej rzeczywistości oraz platformę streamingową. Cały projekt kosztował prawie 6,5 miliona złotych. Pieniądze wyłożyła Unia Europejska w ramach programu Interreg 5.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group