IMGW ostrzega: możliwe burze i podtopienia

22.05.2024   Autor: Jakub Sierakowski
641---215
“Burze są coraz bardziej niebezpieczne” - tak mówią eksperci i to było widać w poniedziałek w Gnieźnie. Krótka ulewa sparaliżowała całe miasto. Zarówno w pierwszej stolicy Polski, jak i w pozostałych miejscowościach, potrzebne są ogromne zmiany infrastrukturalne w związku ze zmianami klimatu.

Obrazy z poniedziałkowej ulewy w Gnieźnie wyglądały jak kadry z filmów katastroficznych. Przez miasto przetoczyła się ulewa, podczas której w ciągu zaledwie pół godziny, spadło więcej deszczu, niż w normalnych warunkach przez ponad miesiąc. A do tego padał również śnieg i grad.

– Normalne jest to, że wraz z przychodzeniem frontów atmosferycznych, które niosą wilgoć, pojawiają się burze. Natomiast ze zmieniającym się klimatem, coraz częściej do Polski dociera powietrze pochodzenia zwrotnikowego – wilgotne. I przez to te burze są coraz bardziej niebezpieczne – tłumaczy Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW.

I to się nie zmieni. Intensywne opady są groźne dla naszych miast także przez wieloletni sposób ich projektowania i zabudowy, czyli tzw. betonozę. I mimo że samorządy powoli od tego odchodzą, to i tak...
– Żadne miasto nie jest w stanie poradzić sobie z opadem, który może sięgnąć 1/5, 1/6 rocznych opadów. Żadne miasto nie ma takiego systemu burzowego, który byłby w stanie to przyjąć. To znaczy – dotychczasowych systemów burzowych. Dlatego to pokazuje, jak przy zmianach klimatu musimy przebudować systemy burzowe miast – mówi dr hab. Paweł Owsianny.

Tak, aby był możliwy odbiór większej ilości wody, a także częściowo przetransportowanie jej na tereny zielone, gdzie mogłaby być wylewana.

IMGW wydał dzisiaj ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia dla północnej Wielkopolski na wieczór i noc. Takie sceny, jak w Gnieźnie nie powinny się powtórzyć, ale miejscowe podtopienia są jak najbardziej możliwe.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group