System Chodzieskich Rowerów Miejskich ma nową stację w Podaninie. To 24 miejsce, gdzie można wypożyczyć lub zostawić jednoślad. Specjalny stelaż stanął w samym środku wsi. Można tam ulokować nawet 5 rowerów.
– Tam może zjechać i więcej, jak mieszkańcy będą zabierać z Chodzieży i będą jechać to będą tam rowery parkować. Staramy się zawsze, aby na każdej stacji rowery były – mówi Roman Golcz, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Chodzieży.
Z systemu korzysta już ponad 5 tysięcy użytkowników. Równie popularne są rowery w ogóle. W regionie powstają nowe ścieżki i infrastruktura dla jednośladów. Jeździe rekreacyjnej sprzyjają też walory przyrodnicze – lasy czy jeziora. Najważniejszy jest jednak ruch.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, nawet 5 godzin jazdy na rowerze w ciągu tygodnia pozwala osiągnąć lepsze samopoczucie. Podczas tej aktywności w mózgu uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Spokojna jazda poprawia koncentrację i polepsza jakość snu. To nie wszystkie korzyści z rowerowej aktywności.
Tak jak każda aktywność, tak i jazda na rowerze dla niektórych wiąże się z ryzykiem. Na zbyt wielki wysiłek muszą uważać osoby zmagające się z chorobami serca i płuc.
Rowery są dziś używane nie tylko do rekreacji. Coraz częściej rowerami jeżdżą dostawcy jedzenia, a także policjanci.
– Od kilku lat nasi policjanci, głównie dzielnicowi, wyjeżdżają w tak zwane patrole rowerowe. Jeżdżą wokół Jeziora Miejskiego, jeziora Karczewnik, ale nie tylko. Odwiedzają także parki, skwery – mówi st. asp. Karolina Smardz-Dymek, rzeczniczka prasowa chodzieskiej policji.
Rowery oraz sami policjanci są odpowiednio oznakowani. Warto mieć także na uwadze własne bezpieczeństwo. Każdy rowerzysta powinien być wyposażony w kask i ochraniacze na łokcie i kolana.