Uchodźcy, in vitro i europejska armia. Debata wielkopolskich kandydatów do PE

07.06.2024   Autor: Jakub Sierakowski
1393---6
Za nami debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W studiu Radia Poznań zmierzyli się politycy ze wszystkich siedmiu komitetów startujących w wyborach w Wielkopolsce.

W studiu pojawili się: Sara Jurkowska z Bezpartyjnych Samorządowców, Anna Bryłka z Konfederacji, Krzysztof Hetman z Trzeciej Drogi, Ewa Kopacz z Koalicji Obywatelskiej, Dawid Murawa z Lewicy, Wojciech Kolarski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Tomasz Krzciuk z Polexitu. Na początek kandydaci odpowiadali na pytanie o Zielony Ład.

– Jest to po prostu zielony terroryzm, eko-terroryzm. Nie jest to nic dobrego, co przyniesie i naszemu rolnictwu i naszemu krajowi. Wszystkie te zasady – ograniczanie rolnictwa w naszym kraju, to jest kolejny powód, żeby dobić polskie rolnictwo – przekonuje Sara Jurkowska, Bezpartyjni Samorządowcy.

Prowadzący pytali również o pomysł powstania wspólnej, europejskiej armii.

– Nie zgadzamy się na to, żeby budować europejską, wspólną armię. Uważamy, że jest to powielanie funkcji, którą pełni NATO i nie ma na to naszej zgody. Jedynym gwarantem naszego bezpieczeństwa jest państwo narodowe – podkreśla Anna Bryłka, Konfederacja.

Jednym z tematów debaty była również kwestia przymusowej relokacji uchodźców.

– Nikt z powodu decyzji, które zapadają w UE, nie będzie przysyłał siłą migrantów. (...) Polska nie musi obawiać się konsekwencji związanych z paktem migracyjnym, bo w ciągu ostatnich dwóch latach przyjęła ogromną liczbę uchodźców z Ukrainy i Białorusi – mówi Krzysztof Hetman, Trzecia Droga.
Nie zabrakło również wymiany zdań dotyczącej finansowania metody in vitro.

– Ale nikt pani tego nie proponuje, jeżeli pani tego nie chce. To jest dobrowolna metoda. Państwo powinno pomagać słabszym, gdy oni dzisiaj takiej pomocy potrzebują – argumentuje Ewa Kopacz, KO.

Kolejną kwestią była edukacja seksualna w początkowych klasach szkoły podstawowej.

– To jest wiek, w którym powinniśmy nauki o zdrowiu, seksualności realizować. Wtedy wykształcamy zdecydowanie zdrowsze, normalne społeczeństwo, a nie społeczeństwo w tzw. fobii – tłumaczy Dawid Murawa, Lewica.

Kandydaci do PE byli również pytani o bezpieczeństwo energetyczne Polski i budowę elektrowni atomowej w naszym kraju.

– We wschodniej Wielkopolsce, w subregionie konińskim – to właśnie tam musi powstać polska elektrownia atomowa. Tak dla atomu, to jest strategiczna inwestycja państwa polskiego. Niestety to, co zaczęło się dziać w ostatnich latach, dzisiaj trochę zawisło w próżni – podkreśla Wojciech Kolarski, PiS.

Kandydaci mówili także o tym, jak wyobrażają sobie działanie UE i współpracę z innymi krajami.

– Opowiadamy się na współpracą między narodami. Suwerennymi państwami, a nie tak jak w tym momencie wygląda UE, nie do takiej Unii wstępowaliśmy. To była zupełnie inna Unia. W tym momencie Komisja Europejska i uniokraci zawłaszczają sobie wszystkie aspekty funkcjonowania państw – mówi Tomasz Krzciuk, Polexit.

Wybory do Parlamentu Europejskiego już w niedzielę, 9 czerwca.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group