Wielu samorządowców przez lata rządów Zjednoczonej Prawicy narzekało na ograniczanie dochodów budżetowych gmin, miast i powiatów. Głownie chodziło o rozbudowywanie centralnego finansowania samorządów, gdy równocześnie z powodu zmian w PIT wpływy z tego źródła relatywnie się zmniejszały. Nowy rząd zobowiązał się do wprowadzenia zmian. Prace nad konkretami trwają w Ministerstwie Finansów.
- Po pierwsze w nowym systemie dochodów samorządowych chcemy odseparować, uniezależnić dochody samorządowe - czy szerzej budżety samorządowe - od wpływów zmian w systemie podatkowym PIT czy CIT. Chcemy, aby nie było więcej sytuacji, kiedy na skutek zmian legislacyjnych samorządy odnotowują spadek dochodów i w konsekwencji trudności w realizowaniu zadań publicznych - tłumaczy Marek Wiewióra, dyrektor departamentu finansowania samorządu terytorialnego w Ministerstwie Finansów
Samorządowcy mówią krótko - chcemy więcej konkretów. Według nich obietnice wyglądają dobrze w teorii, ale za tym nie idą na razie żadne systemowe rozwiązania.
- Jest zapowiedź, że będą korzystne dla samorządów, ale czy takie będą? Trudno powiedzieć, bo na dzisiaj mamy tylko dane, niezrozumiany przez nikogo wzór, a tak naprawdę oczekujemy tego, żeby minister pokazał, jak każde miasto będzie potraktowane przez nowy system - mówi Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, burmistrz Chodzieży.
- Przedstawione główne założenia są akceptowalne, oznaczają bowiem przede wszystkim uniezależnienie najważniejszych dochodów podatkowych od zmian dokonywanych w przepisach oraz zobiektywizowanie części subwencyjnej. Proponowany system spowoduje jednak daleko idące zmiany w udziale poszczególnych rodzajów dochodów w dochodach bieżących JST, dlatego wymaga szczegółowych symulacji ich skutków, bez których zaopiniowanie nowych rozwiązań nie będzie możliwe - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich.
Jak dodaje, ZMP oczekuje również np. korzystniejszych rozwiązań dla miast na prawach powiatu, wyższych limitów podatku od nieruchomości, większej subwencji oświatowej oraz dodatkowych środków dla samorządów od rządu jeszcze w tym roku.
Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów, nowe finansowanie samorządów może zacząć obowiązywać już w przyszłym roku.