Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 roku życia, pod pewnymi warunkami. Dawca musi być zdrowy. Nie może chorować na nowotwory, choroby układu krążenia czy nadciśnienie. Na miejscu przechodzi kwalifikację medyczną, potem może już oddać krew. Cała procedura trwa około pół godziny. Mimo ogromnego postępu medycyny, krwi nadal nie udało się zastąpić niczym innym.
- Niesie ze sobą nie tylko wypełnienie całego systemu sercowo-naczyniowego, ale przecież też cała armię wojowników w postaci krwinek białych, w postaci przeciwciał, w postaci różnych białek brakujących komuś po wykrwawieniu, po zabiegu operacyjnym - mówi lek. med. Maria Klott-Ptaszyńska, lekarka pilskiego oddziału RCKiK.
Pilski punkt pobrań jest czynny od poniedziałku do piątku od 7:30 do 12. Na wizytę trzeba umówić się wcześniej online za pomocą strony poznańskiego RCKiK.
W połowie czerwca Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący Centrów Krwiodawstwa. Jak zaznaczają kontrolerzy “system krwiodawstwa w Polsce sprawdza się w stabilnych okresach, lecz pozostaje wrażliwy na sytuacje nadzwyczajne”. Okres pandemii i oddawanie krwi przy funkcjonujących obostrzeniach był sporym wyzwaniem.