Ognisko ASF w powiecie pilskim. Wprowadzono obostrzenia i nakazy

18.07.2024   Autor: Redakcja
1649---677
W powiecie pilskim mamy do czynienia z ogniskiem Afrykańskiego Pomoru Świń. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile informuje, że wprowadzono szereg obostrzeń i nakazów. Choroba ta jest bardzo groźna dla zwierząt. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie ASF, w związku z tym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. 


Chorobę wykryto w Chrustowie w powiecie pilskim. Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń u świń w gospodarstwie (ognisko ASF) wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań celem jak najszybszej likwidacji tego ogniska oraz prowadzenia działań mających na celu ustalenie źródła choroby oraz czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw (lub innych podmiotów, np. rzeźni). W związku z tym wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone. Zniszczeniu podlegają również obecne w gospodarstwie wszelkie produkty pozyskane ze świń, wszelkie przedmioty i substancje ( w tym pasze), które mogły zostać skażone wirusem ASF, a nie mogą być odkażone. Gospodarstwo takie podlega czyszczeniu i dezynfekcji. Jak zapewnił powiatowy lekarz weterynarii w Pile ognisko ASF zostało zlikwidowane, a cała hodowla trzody chlewnej została zabita i zutylizowana. - Apeluję o stosowanie się do wprowadzonych przepisów. Chodzi o bezpieczeństwo zwierząt i zminimalizowanie strat rolników - dodał starosta pilski Rafał Zdzierela


Oprócz tego wokół ogniska ASF wyznaczono tzw. obszary zapowietrzone i zagrożone. To oznacza, że w tych obszarach obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń przez okres 40 dni w obszarze zapowietrzonym i 30 dni w obszarze zagrożonym. Ponadto zakazuje się wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń, przywożenia do gospodarstwa innych zwierząt niż świnie bez zgody lekarza weterynarii, transportu świń po drogach publicznych oraz m.in. wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń bez zgody lekarza weterynarii. Wprowadzone obostrzenia mają charakter prewencyjny, po to aby wirus nie rozprzestrzeniał się. 

Obszar zapowietrzony obejmuje w powiecie pilskim Chrustowo, Byszki, Ujście, Nowa Wieś Ujska, Dziembowo i Dziembówko, w powiecie chodzieskim Oleśnicka, Kierzkowice, Nieruszkowo oraz cisze. Z kolei obszar zagrożony obejmuje w powiecie pilskim Ługi Ujskie, Mirosław, Jabłonowo, Węglewo, Kruszewo, Bronisławki, miasto Piła, Kaczory, Krzewinę i Morzewo, w powiecie chodzieskim Milcz, Ciszewo, Kamionkę, Studzieniec, miasto Chodzież, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim Wrzącę, Stobno, Walkowice, Marunowo, Paliszewo i Gębice. 


Wszyscy hodowcy, ku których wystąpiło ognisko ASF, spełniający wymagania weterynaryjne w tym w zakresie identyfikacji i rejestracji świń otrzymają odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej. Chodzi m.in. o odszkodowanie za zabite zwierzęta z nakazu inspekcji oraz zniszczone pasze lub sprzęt. 


fot. poglądowa Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group