Nie bój się nowego. Nowy projekt dla niepełnosprawnych

22.07.2024   Autor: Redakcja
1343---95
Nie bój się nowego - przekonuje Stowarzyszenie Na Górze. Od lipca do grudnia niepełnosprawni będą latać szybowcem, szyć torby, grać na bębnach afrykańskich, czy tworzyć animację metodą poklatkową. W ten sposób powstanie teledysk do nowej piosenki zespołu Na Górze. Zespół w tym roku obchodzi 30 lecie działalności. 

- Nie bój się nowego, nie bój się innego, nie bój się dziwnego, nie bój się tego, co cię spotka - to fragment tekstu nowej piosenki Na Górze. To inspiracja do projektu, którego zwieńczeniem będzie teledysk. Zajęcia odbywają się w Chodzieży i w Pile.

- Będą to loty szybowcami, warsztat szycia toreb oraz ich malowania metodą szablonów, warsztat gry na bębnach afrykańskich połączony z relaksacją i ćwiczeniami jogi, lekcje gry na instrumentach dla najzdolniejszych osób, obserwacja kosmosu przez teleskop oraz warsztat filmowej animacji poklatkowej, na którym zostanie stworzony teledysk do tytułowej piosenki niniejszego projektu - mówi Wojciech Retz, lider zespołu Na Górze. 

Zespół nagra w studiu jeszcze cztery nowe utwory, w tym przynajmniej jeden z gościnnym udziałem znanego muzyka. To artystyczne spotkanie zostanie udokumentowane w teledysku-reportażu.

Zwieńczeniem projektu będzie koncert w Chodzieskim Domu Kultury, promujący artystyczną aktywność osób z niepełnosprawnościami, na którym oprócz grupy Na Górze wystąpi zespół Remont Pomp z Gdańska razem z saksofonistą, Mikołajem Trzaską. Ponieważ będą to równocześnie obchody 30-lecia działalności grupy Na Górze, na koncercie pojawią się jeszcze inni goście. 
- Odnosząc się do tekstu piosenki zespołu Na Górze, która nadała tytuł całemu przedsięwzięciu, chodzi o nowe życiowe doświadczenia i formy aktywności, które często postrzegamy jako niepewne, niebezpieczne... Chodzi o inne, nieraz nietypowe sfery działania i przede wszystkim o innych ludzi ludzi. Chodzi o bycie ciekawym świata, otwartość na to, co często wydaje nam się dziwne i o ludzi, którzy nieraz inaczej wyglądają i których - poprzez ich dziwne zachowania – często dyskryminujemy. Tak postrzegane są m.in. osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności... Ale i one same często postrzegają otoczenie jako niepewne, niebezpieczne. Zresztą trudno się dziwić - zbudowany przez nas świat nie zawsze jest przyjazny. Takie nastawienie potęgowane jest często przez nadopiekuńcze środowisko. Punktem wyjścia tego, co robimy jest przekazanie szerokiemu środowisku, a w nim osobom z niepełnosprawnościami, że warto być otwartym na to, co nas spotyka - dodaje Wojciech Retz. 

We wcześniejszych działaniach stowarzyszenia, osoby z niepełnosprawnościami m.in. nurkowały, pływały żaglówkami, a teraz będą latać szybowcami. 

Przedsięwzięcie „Nie bój się nowego” jest współfinansowane ze środków PFRON będących w 2024 roku w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Osoby zainteresowane udziałem w poszczególnych formach zajęć, mogą zgłaszać się poprzez e-mail s.nagorze@gmail.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group