Certyfikacja ASME – wymagania, proces wdrożenia, audyt

29.07.2024   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów ASME (ang. American Society of Mechanical Engineers) to organizacja członkowska typu non-profit, założona w 1880 roku przez grupę specjalistów w zakresie inżynierii. Stworzyła ona przepisy i normy, które obecnie są stosowane i uznawane w ponad 150 krajach. Czym jest certyfikacja ASME i jak się do niej przygotować?

Czym jest certyfikacja ASME?

Certyfikacja ASME to proces, w którym organizacja zostaje sprawdzona pod kątem zgodności z ustanowionymi przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów standardami odnoszącymi się do różnych aspektów inżynierii, między innymi projektowania, produkcji, testowania oraz obsługi urządzeń i systemów przemysłowych. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, niezawodności i efektywności rozwiązań inżynieryjnych zastosowanych w szerokim zakresie produktów. Certyfikacja ASME jest dowodem na to, że dane urządzenie lub system zostały zaprojektowane i wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami branżowymi.

Wymagania certyfikacji ASME

Certyfikacja ASME akcentuje konieczność przestrzegania wysokich standardów w inżynierii i produkcji. Stanowi ona wyznacznik doskonałości, bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności eksploatacyjnej. Przepisy, według których wydawane są certyfikaty ASME, określają zasady projektowania, wytwarzania i kontroli urządzeń ciśnieniowych, takich jak zbiorniki, kotły czy też wymienniki ciepła. Dostosowanie się do wymagań certyfikacji ASME poprawia bezpieczeństwo i jakość wewnętrznych procesów produkcyjnych poprzez minimalizację ryzyka awarii i wypadków. Docelowo zwiększa wiarygodność i konkurencyjność firmy na rynku międzynarodowym, ułatwia zdobywanie nowych klientów i partnerów biznesowych i prowadzi do osiągnięcia wymiernych korzyści finansowych.

Jakie organizacje powinny dostosować się do wymagań certyfikacji ASME?

Do wymagań certyfikacji ASME powinny dostosować się organizacje zajmujące się wytwarzaniem kotłów energetycznych i grzewczych, zbiorników ciśnieniowych, wymienników ciepła oraz części wykorzystywanych w elektrowniach jądrowych, jak również producenci rurociągów i urządzeń dźwigowych.

Proces przygotowania do certyfikacji ASME

Proces przygotowania do certyfikacji ASME jest wieloetapowy.

Etap 1: Wybór Autoryzowanej Agencji Inspekcyjnej

Organizacja ubiegająca się o przyznanie certyfikatu ASME musi w pierwszej kolejności wybrać Autoryzowaną Agencję Inspekcyjną odpowiednią do wybranego zakresu certyfikacji.

Etap 2: Zakup przepisów

Zakupu przepisów ASME należy dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.ASME.org. Istnieje możliwość wyboru wersji elektronicznej lub drukowanej.

Etap 3: Złożenie wniosku

Następnie organizacja musi złożyć wniosek o przeprowadzenie audytu certyfikacyjnego. Należy tego dokonać najpóźniej sześć miesięcy przed datą gotowości audytowej. Wniosek aplikacyjny trzeba wypełnić i wysłać za pośrednictwem platformy CA Connect. Dodatkowo wymagane jest również przesłanie wniosku w formie papierowej. Jego wzór znajduje się na stronie www.ASME.org.

Etap 4: Dokonanie płatności do ASME

W celu uruchomienia procedury przetwarzania wniosku, organizacja musi dokonać płatności do ASME.

Etap 5: Przygotowanie i wdrożenie Systemu Kontroli Jakości zgodnego z wymogami ASME

Kolejnym krokiem na drodze do certyfikacji jest przygotowanie i wdrożenie w organizacji Systemu Kontroli Jakości zgodnego z jego wymogami ASME. Zakłada to między innymi:

  • stworzenie harmonogramu przygotowania do audytu certyfikacyjnego ASME,
  • opis Systemu Kontroli Jakości w formie Księgi Jakości w dwóch językach, polskim i angielskim, z załączonymi do niego odpowiednimi formularzami,
  • wskazanie reprezentatywnego wyrobu do demonstracji wdrożenia Systemu Kontroli Jakości podczas audytu,
  • przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej wyrobu.

Etap 6: Przeprowadzenie audytu wstępnego

Ostatnim etapem przygotowania do certyfikacji ASME jest przeprowadzenie audytu wstępnego przez Autoryzowanego Inspektora i jego Autoryzowanego Inspektora Nadzorującego. Ma to miejsce około 3–4 tygodnie przed planowaną datą audytu certyfikacyjnego.

Audyt w ramach certyfikacji ASME

Audyt w ramach certyfikacji ASME przeprowadzany jest przez tych samych audytorów, którzy wykonali audyt wstępny. Po zakończeniu wszystkich czynności i ocenie zgodności procesów organizacji z wymogami normy, audytorzy przesyłają raport z rekomendacją do wydania certyfikatu do Komitetu ASME, będącego organem decydującym w sprawach certyfikacji. Certyfikat Autoryzacji i metalowy stempel ASME są wydawane po 4–6 tygodniach od daty przeprowadzenia audytu. Ich ważność wynosi trzy lata. Po upływie tego czasu organizacja musi przeprowadzić audyt recertyfikujący.

Certyfikacja ASME jest istotna dla każdego przedsiębiorstwa działającego w branży inżynieryjnej i produkcyjnej. Oferuje ona dostęp do nowych rynków i zwiększenie bezpieczeństwa w organizacji. Dzięki uzyskaniu certyfikatu ASME firma jest również w stanie wzmocnić swoją pozycję w branży i uzyskać status lidera w zakresie jakości i niezawodności.

Przeczytaj więcej o: certyfikacja ASME, ASME,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group