Policjant bez testu fizycznego i z wiedzy

30.07.2024   Autor: News4Media
1382---504
Coraz bardziej brakuje policjantów. Sytuację mają poprawić zmiany w rekrutacji. Czy na pewno wyjdzie to nam wszystkim na dobre?

Według oficjalnych informacji każdy, kto chce założyć mundur policjanta, musi przejść kilkuetapową rekrutację. Po pierwsze – test wiedzy.

- Składa się z 40 pytań dotyczących funkcjonowania policji i trwa 40 minut. Do każdego z pytań testu podano 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskasz jeden punkt. Maksymalnie możesz uzyskać 40 punktów. Test ten nie jest etapem selekcyjnym, co oznacza, że przechodzisz do kolejnego etapu z każdą liczbą punktów – czytamy w serwisie poświęconym rekrutacji.

Po drugie – test sprawnościowy. 
- Przeprowadzany jest zwykle w tym samym dniu i miejscu co test wiedzy. Składa się z 8 ćwiczeń, na wykonanie których masz minutę i 41 sekund. Im szybciej pokonasz tor przeszkód, tym więcej punktów uzyskasz za ten etap – maksymalnie możesz zdobyć 60 punktów. Pamiętaj – test jest taki sam dla kobiet i mężczyzn. W jego trakcie sprawdzamy takie zdolności motoryczne jak: wytrzymałość, szybkość, siłę, równowagę i orientację przestrzenną. Wynik, który uzyskasz, przeliczany jest na punkty.

Potem są jeszcze badanie psychologiczne czy rozmowa kwalifikacyjna. Na koniec odbywa się postępowanie sprawdzające, które ma pokazać, czy kandydat ma czystą kartotekę i może służyć. Właśnie takie sito sprawia, że nie każdy zostaje policjantem, a to jest już poważny problem, bo według najnowszych danych w Polsce brakuje 16 tys. mundurowych. MSWiA od dawna próbuje te dziury jakoś załatać. Pomysłów na to było i jest wiele. np. zatrudnianie obcokrajowców, ułatwianie powrotu do służby osobom, które odeszły z policji, premiowanie absolwentów klas mundurowych, którzy nie będą musieli przechodzić pełnej rekrutacji.
Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w policji i Straży Granicznej. To tam zapisane są zmiany: 

- Po pierwsze, jeżeli ktoś będzie starał się o przyjęcie do służy w okresie 3 lat od ukończenia szkoły ponadpodstawowej w oddziale o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego lub technikum), to nie będzie przechodził testu wiedzy.

- Po drugie, służby stawiają na emerytów.

- Zmienią się przepisy odnoszące się do byłych funkcjonariuszy, którzy postanowili ponownie wstąpić do służby w Policji lub Straży Granicznej. Przygotowane zostaną dla nich nowe ścieżki postępowania kwalifikacyjnego – czytamy.

Prostsza procedura ma dotyczyć tych, którzy odeszli w okresie ostatnich 5 lat. Oni też nie będą musieli przechodzić testów sprawnościowych.

fot. KPP Piła 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group