Także w naszym regionie będzie sporo akcentów rocznicowych. Władze samorządowe Piły złożą o 17.00 wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego przy ul. Bydgoskiej. O tej samej porze Pilscy Patrioci utworzą pod muralem przy ul. Okrzei żywą kotwicę - symbol powstańczego zrywu.
- Warto wspomnieć, że wśród mieszkańców Piły również było kilku Powstańców Warszawskich. W rejonie pilskim osiedliło się wielu żołnierzy Armii Krajowej walczących w zrywie stolicy. Zarówno Piła jak i Warszawa powstały z powojennych gruzów, co łączy nas emocjonalnie z mieszkańcami stolicy. Państwa obecność będzie dla nas ogromnym wsparciem i dowodem, że pamięć o naszych bohaterach jest wciąż żywa - tłumaczy Michał Zimny ze stowarzyszenia Pilscy Patrioci.
Zaraz po godzinie W, odbędzie się koncert piosenki powstańczej, dla najmłodszych będzie przygotowane stoisko z możliwością wykonania laurki dla kombatantów, nadal żyjących Powstańców Warszawskich. Podczas wydarzenia będzie zaprezentowana najpełniejsza dotychczas lista żołnierzy Armii Krajowej z Piły i okolic.
Minutą ciszy o godz. 17.00 oraz prelekcją historyka rozpocznie się wernisaż wystawy w Muzeum Okręgowym w Pile. Kustosz Marek Fijałkowski opowie nie tylko o samym powstaniu, ale też i o pamiątkach z nim związanych, które znajdują się w zasobach pilskiego muzeum. Następnie ekspozycję pt. "To czego nie widać" otworzy autor Jacek Soliński.
Tymczasem złotowianie spotkają się o 17.00 pod Muzeum Ziemi Złotowskiej. Po wybrzmieniu syren alarmowych, upamiętniających kolejną rocznicę wybuchu powstania, na gmachu muzeum zostanie wywieszona flaga Polski Walczącej, która będzie powiewać przez cały czas jego trwania. Przed wejściem do muzeum
zabrzmi mini koncert chóralny, który uświetni wiązanka pieśni powstańczych w wykonaniu naszej tegorocznej jubilatki – 140-letniej „Cecylii” (Chór Towarzystwa Śpiewu św. Cecylii w Złotowie).
- Wspólnie odśpiewamy najbardziej znaną pieśń powstańczą „Warszawskie dzieci”, której autor, poeta Stanisław Ryszard Dobrowolski przebywał po upadku
powstania z ponad tysięczną grupą oficerów – powstańców jako jeniec, w oflagu Gross Born II D, który znajdował się na północnym skraju powiatu złotowskiego. Muzealnik Jerzy Jelonek przypomni też kilkoro powstańców związanych z naszym terenem, a nie będących jeńcami oflagu II D Gross Born - mówi Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektorka Muzeum Ziemi Złotowskiej.
fot. archiwum
Komentarze
Zobacz także