W Krajowej Sieci Onkologicznej są pilskie szpitale

03.08.2024   Autor: Artur Maras
1132---380
Dwa pilskie szpitale trafiły do Krajowej Sieci Onkologicznej. Po raz pierwszy powstała lista placówek, w których będą leczeni pacjenci z chorobą nowotworową. Założenie jest takie, że pacjent niezależnie od miejsca zamieszkania będzie mógł liczyć na opiekę na takim samym poziomie.

KSO czyli Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewniać pacjentom kompleksową opiekę w zakresie diagnostyki, leczenia i późniejszego monitorowania pacjenta chorującego na nowotwór. System podzielił szpitale spełniające kryteria na trzy poziomy. Na krajowej liście znalazły się trzy placówki z Piły. Pierwszą z nich jest Szpital Specjalistyczny.

- Dla pacjentów, to zapewnienie coraz to lepszych warunków do leczenia onkologicznego w szpitalu. Będzie to taka sama działalność jak do tej pory. Będzie realizowany przez wszystkie oddziały, które realizowały procedury onkologicznie, czyli oddział chirurgiczny, przez chemioterapię, urologię i ginekologię - powiedział Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Drugi pilski szpital w sieci, to Ars Medical. Tam chorzy na raka będą mogli otrzymać m. in. chemioterapię. Najwyższy, trzeci poziom otrzymała pilska filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Szpitale, które nie spełniły kryteriów Krajowej Sieci Onkologicznej, będą mogły kontynuować leczenie chorych tylko do 31 marca przyszłego roku. To oznacza, że najprawdopodobniej już po wakacjach będą powoli wygaszać leczenie onkologiczne i ograniczać przyjęcia nowych pacjentów.
- Mamy również placówki kooperacyjne, które realizować będą opiekę onkologiczną w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i tutaj w subregionie pilskim jest ich blisko 40, w tym szpitale w Czarnkowie, Trzciance, Chodzieży, Wyrzysku czy Złotowie - mówił Sebastian Krystek, Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Te szpitale będą mogły nadal diagnozować nowotwory i prowadzić szpitalne poradnie specjalistyczne. Leczenie pacjentów będzie odbywać się już w tych szpitalach, które weszły w Krajową Sieć Onkologiczną. Kategoryzacja ważna jest dwa lata. Po tym okresie szpitale ponownie zostaną poddane ocenie standardów.   

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group