Co musisz wiedzieć o rozliczeniu się z pracy w Holandii będąc w Polsce?

20.08.2024   Autor: Tomasz Janczar
---
Osoby pracujące w Holandii po powrocie do Polski muszą pamiętać o rozliczeniu podatkowym. W jaki sposób je wykonać? Ile może wynieść zwrot podatku z Holandii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak rozliczyć się z pracy w Holandii?

Osoby, które pracowały w Holandii i wróciły już do Polski muszą pamiętać o rozliczeniu się z pracy za granicą. W jaki sposób to zrobić? Otóż, należy w tym celu złożyć roczne zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym. Składa się je na formularzu PIT-36, a podatnik musi dołączyć do niego również załącznik PIT ZG, na którym wykazuje dochody uzyskane za granicą. Dopiero wówczas może rozliczyć się z holenderskim urzędem skarbowym, czyli Belastingdienst. Co istotne, dochody uzyskane za granicą nie zostaną opodatkowane dwukrotnie, ponieważ chronią przed tym umowy międzynarodowe zawarte pomiędzy Polską i Holandią.

Rozliczenie podatku z Holandii - złożenie zeznania w holenderskim urzędzie skarbowym

Rozliczenie podatku z Holandii wymaga nie tylko złożenia stosownej deklaracji w polskim urzędzie skarbowym, ale również rozliczenia się z holenderskim fiskusem. Co istotne jest to obowiązkowe dla osób:

  • które otrzymały wezwanie z holenderskiego urzędu skarbowego;
  • w przypadku których zwrot podatku jest większy niż 15 euro lub dopłata wyższa niż 46 euro.

Niedotrzymanie obowiązku rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym podlega karze. W związku z tym warto wiedzieć, że deklarację podatkową wypełnia się w oparciu o karty podatkowe Jaaropgaaf lub Jaaropgave, które wystawiają pracodawcy po zakończeniu danego roku podatkowego. Poza tym posłużyć do tego mogą dokumenty Salaris. W obu przypadkach istotne jest to, by wypełniając deklarację podatkową uwzględnić dochody uzyskane u wszystkich pracodawców z danego roku podatkowego, ponieważ jedynie wtedy, będzie ona prawidłowa. W efekcie można nie tylko uzyskać maksymalną kwotę zwrotu podatku z Holandii, ale również uniknąć konieczności składania ewentualnych korekt zeznania podatkowego za dany rok.

Zwrot podatku z Holandii

Dokonując rozliczenia podatkowego w Holandii wiele osób może liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Ile może on wnieść? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na jego wysokość wpływa kilka istotnych kwestii. Chodzi przede wszystkim o wysokość uzyskiwanych dochodów w Holandii oraz możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Poza tym istotna jest także sytuacja rodzinna danej osoby. Obliczenie potencjalnego zwrotu umożliwia kalkulator zwrotu podatku z Holandii. Jest to bezpłatne narzędzie online, które wymaga wpisania odpowiednich danych z posiadanych dokumentów podatkowych, w związku z czym istotne jest ich wcześniejsze skompletowanie.

Podsumowując należy stwierdzić, że po zakończeniu pracy w Holandii i powrocie do Polski należy pamiętać o tym, by uzyskane dochody rozliczyć zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie oznacza to oczywiście ich podwójnego opodatkowania, ponieważ chronią przed nim stosowne umowy międzynarodowe.

Przeczytaj więcej o: praca w Holandii,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group