Wciąż brakuje krwi. Tego leku nie da się niczym innym zastąpić

22.08.2024   Autor: Artur Maras
804---
W wakacje zmniejsza się liczba dawców krwi. Zapotrzebowanie szpitali na nią jednak wzrasta. Efekt? Krwi po prostu brakuje. Centra Krwiodawstwa alarmują i proszą o oddawanie tego cennego i jedynego w swoim rodzaju lekarstwa. Medycy zapewniają, że to wcale nie boli, a nasze krew może uratować niejedno ludzkie życie.  
 
Centra Krwiodawstwa w całym kraju proszą o oddawanie krwi. Na odzew na ten apel w pilskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, nie trzeba było długo czekać. Stali krwiodawcy to jednak nadal za mało. Potrzeba nowych dawców. Wakacje nie sprzyjają jednak oddawaniu krwi. Z miasta wyjeżdżają młodzi ludzie i studenci. Stali krwiodawcy udają się na urlopy, a nowych nie przybywa.  


  
- Są takie grupy krwi, które wręcz w zasobach magazynowych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce wyświetlają się na czerwono, czyli alertowo. Zasoby nie dość, że są niewystarczające, to wręcz znikome, a niestety okres letni, to taki okres, gdzie jest zwiększona wypadkowość -mówi Mirosław Welc, prezes oddziału rejonowego PCK w Pile.  
 
Ponadto ze względu na wysokie temperatury dużo więcej osób starszych trafia do szpitali w różnym stanie. Krew jest więc zużywana na bieżąco. Po wczorajszych niskich stanach, dzisiaj udało się je uzupełnić, jednak po kilku godzinach znowu zostały wyczerpane, co widać na grafikach na stronie RCKiK w Poznaniu. Obecnie brakuje praktycznie wszystkich grup krwi. To jedyny w swoim rodzaju lek, którego nie można zastąpić niczym innym.  
 
- Bez krwi nie jest możliwe przeprowadzenie wielu operacji, nie jest możliwe leczenie pacjentów hematologicznych, onkologicznych. Krew to życie. Przenosi tlen, różne składniki odżywcze. Jest nośnikiem takich substancji, które są niezbędne dla prawidłowego życia i funkcjonowania drugiego człowieka - tłumaczy lek. med. Agnieszka Łaba, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Poznaniu. 
 
Jeden dawca może uratować aż trzy osoby. W Pile miejscem oddawania krwi jest oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na tyłach Ars Medicalu, przy al. Wojska Polskiego 43. Zaczyna się od wypełnienia kwestionariusza, potem kwalifikacja lekarska i samo pobranie krwi. Całość trwa około godziny. 
 
- Proszę abyście nie przychodzili państwo na czczo. Zawsze coś lekkiego jemy. Jakąś owsiankę, bułkę z dżemem, z miodem czy chudą wędliną. Na pewno nie jemy tłustych i smażonych rzeczy - dodaje lekarka. 
 
Pijmy także dużo wody. Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 roku życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Za jej oddanie przysługują dwa dni wolnego w pracy, zwrot kosztów dojazdu, czekolada czy ulgi w komunikacji miejskiej. Punkt pobrań jest czynny od poniedziałku do piątku od 7:30 do 10:30. Na wizytę najlepiej umówić się za pośrednictwem internetowego kalendarza poprzez stronę rckik.poznan.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group