Jak skierować na leczenie osobę uzależnioną od alkoholu?

26.08.2024   Autor: Artykuł sponsorowany
897---537
Alkoholizm to podstępna choroba, która z biegiem czasu wyniszcza organizm osoby uzależnionej, a nieleczona może prowadzić do śmierci. Dlatego, gdy w rodzinie pojawia się problem alkoholowy, należy szybko interweniować.
 

Choroba alkoholowa to ogromny problem, który przekłada się na wiele aspektów życia rodzinnego. Uzależnienie od alkoholu prowadzi do zaburzeń somatycznych, psychicznych i społecznych. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, osoba, która w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, uchyla się od pracy, demoralizuje osoby małoletnie, zakłóca porządek publiczny, może być przymusowo skierowana na specjalistyczne leczenie. Przymusowe leczenie osoby z problemem alkoholowym odbywa się na mocy postanowienia sądu cywilnego w postępowaniu nieprocesowym.

Procedura skierowania rozpoczyna się od przygotowania stosownego wniosku do sądu rejonowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania osoby uzależnionej. Wniosek o leczenie może być złożony przez gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych bądź też przez prokuratora. W momencie, gdy w rodzinie pojawia się problem uzależnienia od alkoholu, warto zgłosić sprawę do takiej komisji, a ta w pierwszej kolejności skieruje osobę uzależnioną na odpowiednie badania, prowadzone przez zawodowego biegłego. Przeanalizuje on dokładnie daną sprawę i na podstawie przeprowadzonego wywiadu, podejmie stosowną decyzję w kwestii tego, czy dana osoba kwalifikuje się na leczenie w zamkniętym zakładzie. Może się zdarzyć, że to sąd w trakcie postępowania, zleci bezpośrednio sporządzenie takiej opinii. 

Skierowanie osoby uzależnionej na przymusowe leczenie - etapy

Pierwszym działaniem, które należy podjąć w przypadku zgłoszenia osoby uzależnionej do leczenia, jest złożenie wniosku do Komisji Gminnej. Wniosek jest następnie kierowany do właściwego sądu rejonowego. Orzeczenie sądu o obowiązku poddania się leczeniu, zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Decyzją sądu osoba uzależniona jest kierowana na leczenie. Czas trwania przymusowej terapii zależy od konkretnego przypadku. Maksymalny okres leczenia wynosi dwa lata, a osoba jemu poddana może zostać objęta nadzorem kuratora.

Leczenie alkoholizmu w ośrodku odwykowym odbywa się w różny sposób. Wszystko zależy od kondycji pacjenta i jego potrzeb. Może on uczestniczyć w terapii grupowej albo w indywidualnej. W wolnych chwilach może sprawdzać wyniki rozgrywek sportowych na bet.pl. Alkoholik po odbytej terapii musi mieć świadomość tego, że alkoholizm to choroba nieuleczalna. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby unikać nadmiernego optymizmu na etapie wychodzenia z nałogu, ponieważ często prowadzi on do złagodzenia dyscypliny i powrotu do spożywania alkoholu. Wyjątkowo ważne jest, aby bliskie osoby wspierały alkoholika w walce z uzależnieniem.

Zgłoszenie do komisji gminnej, właściwej dla miejsca zamieszkania osoby uzależnionej, jest bezpłatne i stanowi pierwszy krok w procedurze przymusowego leczenia. Dalsze działania są podejmowane przez komisję w porozumieniu z sądem i innymi instytucjami, zaangażowanymi w proces leczenia odwykowego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group