Choroba alkoholowa to ogromny problem, który przekłada się na wiele aspektów życia rodzinnego. Uzależnienie od alkoholu prowadzi do zaburzeń somatycznych, psychicznych i społecznych. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, osoba, która w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, uchyla się od pracy, demoralizuje osoby małoletnie, zakłóca porządek publiczny, może być przymusowo skierowana na specjalistyczne leczenie. Przymusowe leczenie osoby z problemem alkoholowym odbywa się na mocy postanowienia sądu cywilnego w postępowaniu nieprocesowym.
Procedura skierowania rozpoczyna się od przygotowania stosownego wniosku do sądu rejonowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania osoby uzależnionej. Wniosek o leczenie może być złożony przez gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych bądź też przez prokuratora. W momencie, gdy w rodzinie pojawia się problem uzależnienia od alkoholu, warto zgłosić sprawę do takiej komisji, a ta w pierwszej kolejności skieruje osobę uzależnioną na odpowiednie badania, prowadzone przez zawodowego biegłego. Przeanalizuje on dokładnie daną sprawę i na podstawie przeprowadzonego wywiadu, podejmie stosowną decyzję w kwestii tego, czy dana osoba kwalifikuje się na leczenie w zamkniętym zakładzie. Może się zdarzyć, że to sąd w trakcie postępowania, zleci bezpośrednio sporządzenie takiej opinii.
Skierowanie osoby uzależnionej na przymusowe leczenie - etapy
Pierwszym działaniem, które należy podjąć w przypadku zgłoszenia osoby uzależnionej do leczenia, jest złożenie wniosku do Komisji Gminnej. Wniosek jest następnie kierowany do właściwego sądu rejonowego. Orzeczenie sądu o obowiązku poddania się leczeniu, zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Decyzją sądu osoba uzależniona jest kierowana na leczenie. Czas trwania przymusowej terapii zależy od konkretnego przypadku. Maksymalny okres leczenia wynosi dwa lata, a osoba jemu poddana może zostać objęta nadzorem kuratora.
Zgłoszenie do komisji gminnej, właściwej dla miejsca zamieszkania osoby uzależnionej, jest bezpłatne i stanowi pierwszy krok w procedurze przymusowego leczenia. Dalsze działania są podejmowane przez komisję w porozumieniu z sądem i innymi instytucjami, zaangażowanymi w proces leczenia odwykowego.