Ulica Geista to krótka i wąska uliczka w Czarnkowie. Nie wiadomo, kiedy zyskała swoją nazwę - prawdopodobnie krótko po śmierci Moryca Geista w 1900 roku. To pochodzący właśnie z Czarnkowa kupiec, który pod koniec życia postanowił część majątku (konkretnie 10 000 marek) przekazać na rzecz czarnkowskich sierot i założył fundację. Tak samo zrobił jego brat Rudolf, który zmarł 6 lat później.
- Warto zaznaczyć przy tym, że w obu fundacjach istniał zapis, że wspierają one potrzebujących niezależnie od ich pochodzenia i wyznania. Czyli połowa była przeznaczona dla dzieci żydowskich, a połowa chrześcijańskich - mówi Mikołaj Kułakowski, z Muzeum Ziemi Czarnkowskiej.
- W semestrze zimowym uczestniczyłem w konwersatorium na temat idei regionalizmu w Polsce na przykładzie Wielkopolski. I tam wykładowca poruszył kwestię związaną z braćmi Geist. To w pewnym stopniu mnie zainspirowało do tego, żeby poszerzyć wiedzę na ich temat. Dlatego skontaktowałem się z Muzeum Ziemi Czarnkowskiej - opowiada Dawid Malinowski, pomysłodawca zmiany.
I dzięki współpracy z muzeum okazało się, że w Czarnkowie jest ulica upamiętniająca tylko jednego z braci. Dawid Malinowski razem z pracownikami muzeum napisali wniosek, żeby to zmienić, który trafił do radnych Czarnkowa i został przegłosowany na ostatniej sesji Rady Miasta. Już niedługo ulica Geista zmieni nazwę na ulicę braci Geist.