Jak pomagać dzieciom ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych?

17.09.2024   Autor: Redakcja
---99
Czym jest FAS, jak je diagnozować i czy można je leczyć? Jak poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie dzieciom ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – o tym wszystkim rozmawiano w Starej Łubiance.  
 
W spotkaniu wzięli udział opiekunowie dzieci z FAS, pracownicy służby zdrowia i pomocy społecznej oraz terapeuci i pedagodzy, a nawet studenci medycyny. Dlaczego? Od dobrej początkowej diagnozy zależy bardzo wiele. Te dzieci mają bowiem problem...  
 
- z krytycznym myśleniem, z przestrzeganiem pewnych norm społecznych, a tak na prawdę te dzieci mają problem w chwili poczęcia, kiedy uszkodzony jest w jakimś stopniu jak tutaj się dowiadujemy – nieodwracalnie, układ nerwowy, który powoduje, że te dzieci zachowują się tak a nie inaczej, jakby są od początku źle diagnozowane, są źle wspierane - tłumaczy Dorota Kinal, dyrektor departamentu edukacji i nauki Urzędu Marszałkowskiego. 
A dobre wsparcie nie wyleczy dziecka, ale pomoże jemu i jego opiekunom radzić sobie z deficytami. Te pogłębiają się wraz z dojrzewaniem.  
 
- W wieku dorosłym osoby z FSD mają problem z trzymaniem emocji na wodzy, czyli często pojawia się, agresja, mają problem z nawiązywaniem bliskich relacji, z utrzymywaniem relacji, mają trudności ze znalezieniem pracy, utrzymaniem pracy - wyjaśnia dr Iwona Palicka, specjalistka psychologii klinicznej.
 
A i nierzadko popadają w konflikty z prawem. Dlatego wczesna diagnostyka ma kluczowe znaczenie w minimalizowaniu tych negatywnych skutków w dorosłym życiu ludzi dotkniętych syndromem alkoholowym. W Starej Łubiance prowadzona jest bezpłatna diagnostyka i terapia FAS.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group