Ceny używanych samochodów. Jak wpływa na nie sytuacja na rynku pierwotnym?

18.09.2024   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Do zakupu używanego auta skłaniają nas przede wszystkim względy ekonomiczne. Ceny pojazdów na rynku wtórnym zawsze są niższe niż na pierwotnym. Również one podlegają jednak wahaniom. W nowym artykule wyjaśniamy, co na nie wpływa.
 

Kupno samochodu z drugiej ręki może być bardzo dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza z finansowego punktu widzenia. By jednak tak się stało, przed zakupem powinniście dobrze sprawdzić dany egzemplarz. Konieczne będą nie tylko oględziny dokonane przez zaufanego specjalistę, ale też sprawdzenie VIN auta. Na jego podstawie, dzięki dostępnym online dekoderom, możecie poznać historię pojazdu i uniknąć kupna np. powypadkowego lub kradzionego egzemplarza. Przyda się również wiedza na temat czynników wpływających na cenę samochodu. Jak wpływa na nią sytuacja na rynku pierwotnym? Co jeszcze może ją kształtować?

Ceny używanych aut a sytuacja na rynku pierwotnym

Pandemia COVID-19 oraz wynikające z niej zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw w znaczący sposób wpłynęły na rynek motoryzacyjny. Braki półprzewodników, urządzeń elektrycznych oraz innych kluczowych komponentów spowodowały długie opóźnienia w produkcji nowych pojazdów. W efekcie wydłużył się czas oczekiwania na nowe samochody, co wielu potencjalnych nabywców zmusiło do poszukiwania alternatyw na rynku wtórnym.

Jednocześnie ceny nowych aut zaczęły rosnąć, co jeszcze bardziej zniechęcało klientów do ich zakupu. Chcąc uniknąć długiego oczekiwania na dostawę nowego pojazdu, część z nich decydowała się na zakup auta używanego, co zwiększało popyt w tym segmencie rynku.

Wzrost popytu na używane samochody nie pozostał bez wpływu na ich ceny. Chociaż liczba dostępnych ofert na rynku w pierwszej połowie ubiegłego roku wzrosła o 13 proc., to nie przełożyło się to na obniżenie cen. Przeciwnie – rosnąca liczba osób zainteresowanych zakupem używanego auta, w połączeniu z ograniczoną dostępnością nowych samochodów, spowodowała wzrost cen w segmencie aut używanych.

Spadek cen używanych samochodów – z czego wynika?

Odbicie przyszło na początku tego roku. Spadki cen są nieznaczne, ale zauważalne – w porównaniu do poprzedniego roku, dziś za używane auta płacimy średnio 3 proc. mniej. Taki stan rzeczy to wynik przede wszystkim poprawy sytuacji na rynku pierwotnym. Salonach znów jest więcej samochodów, a dilerzy wrócili do rabatów i sprzedaży na preferencyjnych warunkach dla niektórych klientów (np. wypożyczalni). Zbiega się to z wejściem na rynek wtórny pojazdów kupionych podczas pandemii z myślą o ich wynajmie długoterminowym.

To nie jedyny czynnik decydujący o cenach samochodów z drugiej ręki. Wpływ ma także inflacja, dostępność rozwiązań alternatywnych dla zakupu auta (np. car sharing, leasing lub wynajem długoterminowy) oraz dostępność różnych form finansowania nowych samochodów. Bez względu na to, używany samochód nie tylko będzie tańszy, ale też wolniej straci swoją wartość. W wielu przypadkach może więc okazać się wyborem dużo korzystniejszym niż auto z salonu. Oczywiście pod warunkiem, że sprawdzicie stan i historię konkretnego egzemplarza.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group