Wielkopolska Wieś Europejska?

20.09.2024   Autor: Jakub Sierakowski
523---225
Jak Wielkopolska zmieniła się przez 20 lat Polski w Unii Europejskiej? Co zyskało rolnictwo, a co koła gospodyń wiejskich? Na te i wiele innych tematów dyskutowano w Chodzieży, na Forum “Wielkopolska Wieś Europejska”. 
 
Przez lata pieniądze płynące do wielkopolskich rolników z Unii Europejskiej, były inwestowane głównie w sprzęt czy infrastrukturę. Część środków trafiła również do środowisk, które są bardzo ważne dla wiejskiej tożsamości. 

- Był taki okres, że była taka stagnacja kół gospodyń. To nasze istnieje już 61 lat. Teraz, poprzez dofinansowania bardzo dużo kół się zawiązało. I to jest bardzo dobre, bo kobiety się integrują, możemy wdrażać wiele nowych spraw odnośnie żywienia, ubioru, opieki nad starszymi - mówi Urszula Bigos, przewodnicza KGW w Nowym Brzeźnie. 

Uczestnicy konferencji zwracali również uwagę na to, że pieniądze z UE nie trafiają tylko do rolnictwa. Nie są również przekazywane wyłącznie na rozwój i inwestycje, ale także w sytuacjach ekstremalnych. 
- To wsparcie z Unii Europejskiej spowodowało, że cały kraj się zmienia. Teraz przecież mamy do czynienia z olbrzymią powodzią i to wsparcie z UE, o które ma wystąpić premier RP i premierzy z innych krajów, będzie niezwykle potrzebne, żeby odbudować tamte rejony. Myślę, że bez tych środków byłoby nam o wiele trudniej - przekonuje Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. 

A według danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, przez 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, do naszego województwa trafiło niemal 100 mld złotych, z czego ok. 30 mld bezpośrednio do rolników.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group